Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 14. 10. 2021)

Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…

(St 13. 10. 2021)

V tomto historickém okénku se zaměříme na terminologii, která už po dobu takřka čtvrt století provází…

(Út 5. 10. 2021)

V dnešní novince si blíže představíme pojem „SMA“, s kterým se můžete mimo jiné setkat při objednávce…

 

Sociálně

ABBYY FineReader 14 - nový přístup ke scanování a OCR

16. 6. 2017 | Jiří Fenz

Před nedávnem společnost ABBYY vydala novou verzi notoricky známého produktu FineReader. Účelem tohoto článku je popsat jeho nové funkce a zároveň provézt srovnání v ovládání s verzí 12, od níž se aktuální verze 14 značně liší.

Nové funkce

Společnost ABBYY na svých stránkách uvádí následující nové funkce aplikace FineReader:

 • Zvýšená rychlost a kvalita OCR
  • Dokumenty se nyní zpracovávají rychleji a text se rozpoznává ještě přesněji.
  • Původní formátování je zachováno ve větší míře, protože program nyní přesněji identifikuje grafy a diagramy.
  • Byly přidány nové jazyky OCR: matematické symboly (používané pro rozpoznávání jednoduchých jednořádkových vzorců) a znaky pro transkripci v angličtině.
 • Vytváření a převody PDF
  • Vylepšené převody souborů PDF s textovou vrstvou: program použije původní textovou vrstvu, je-li k dispozici.
  • Aplikace ABBYY FineReader nyní dokáže vytvářet soubory PDF z dokumentů kancelářských balíků, např. *.docx, *.xlsx, *.rtf apod., a slučovat více souborů do jednoho dokumentu PDF.
 • Práce se soubory PDF

  Program nyní zahrnuje i výkonný nástroj pro práci s PDF, který umožňuje:

  • upravovat různé typy souborů PDF (včetně těch, které obsahují pouze skeny) bez nutnosti rozpoznávat nebo převádět celý dokument;
  • zobrazovat soubory PDF, vyhledávat uvnitř souborů PDF a zvýrazňovat části textu;
  • přidávat do souborů PDF komentáře a poznámky a odpovídat na komentáře ostatních;
  • vyplňovat formuláře v PDF a ukládat je;
  • zobrazovat a upravovat metadata;
  • vyhledávat citlivé informace v základním textu i komentářích, záložkách a metadatech dokumentu a odstraňovat je;
  • přidávat do dokumentů víceúrovňové číslování;
  • opatřovat dokumenty digitálním podpisem
 • Porovnávání dokumentů
  • Můžete porovnat dvě verze stejného dokumentu, přičemž verze nemusejí být ve stejném formátu. Můžete například porovnat textovou verzi s obrázkem, dokument PDF se skenem apod.
 • Dávkové zpracování souborů PDF
  • Vytvářet soubory PDF ze souborů v různých formátech.
  • Zpracovávejte soubory PDF dávkově: vytvářejte PDF odpovídající standardu PDF/A, zmenšujte velikost dokumentů, zvyšujte kvalitu obrázků v dokumentu, chraňte PDF hesly a trvale odstraňujte citlivé informace.

Srovnání s verzí FineReader 12

Jak jsem již uvedl výše, verze 14 se od verze 12 značně liší, nicméně mi přijde, že každá níže uvedená změna má svůj důvod a obecně vede k výraznému zefektivnění práce s celou aplikací.

Úvodní rozhraní

Hlavním rozdílem je úvodní rozhraní samotné aplikace. Jedná se o okno, v němž lze jednoduše určit, které činnosti se v rámci programu chcete věnovat a velmi efektivně ji provést. V levé části okna lze vybrat danou činnost (otevřít, scanovat, porovnat), dále jsou zde k dispozici Možnosti aplikace a Nápověda. Podle vybrané činnosti se příslušně mění pravá část okna, v případě Možností aplikace a Nápovědy se otevírá další okno. Všechny volby jsou pohodlně dostupné pomocí kurzorových šipek a tabulátoru.

Samotné volby jsou velmi vypovídající, takže není třeba je samostatně popisovat. Např. vyberete-li možnost Scanovat, v pravé části jsou k dispozici volby Scanovat do editoru OCR, Scanovat do souboru PDF, Scanovat do aplikace Microsoft word, Scanovat do aplikace Microsoft Excel, Scan do obrazových souborů a Scan do jiných formátů. Z toho je patrné, že rozhraní nabízí všechny možnosti, které souvisejí s daným tématem. Po výběru příslušné volby se v okně objeví další související nastavení a danou činnost lze pohodlně provést.

Obecně řečeno jde v podstatě o tendenci směrovat uživatele k většímu využívání automatizovaných úloh. Ty si lze v případě potřeby vytvářet přímo na míru a ještě více tak rozšířit možnosti tohoto nově navrženého rozhraní.

Editor OCR

Editor OCR je co se vzhledu a většiny voleb a zkratek týče v podstatě totéž rozhraní, které známe z předchozí verze 12. V případě potřeby lze tedy s aplikací pracovat stejně jako tomu bylo dříve. Rozhraní je navíc rozšířeno o možnosti propracované editace dokumentů, jak vyplývá z výše uvedeného seznamu novinek.

Porovnání dokumentů

Jde o pokročilý nástroj, umožňující porovnávat různé verze stejného dokumentu, bez ohledu na jejich formát. Může být neocenitelným pomocníkem např. při převodu knih do digitální podoby, kdy lze najednou vidět jednu stránku jako nascanovaný obrázek a zároveň tutéž stránku již po rozpoznání OCR náležitě upravovat.

Tento nástroj umožňuje všechny běžné funkce, na něž jsme u nástrojů podobného typu zvyklí. Jedná se např. o přiblížení/od­dálení jednotlivých částí textu, posun po jednotlivých rozdílech a podobně.

Závěr

Na první pohled se může zdát, že FineReader množstvím převratných změn v podstatě dal vzniknout novému software na práci s OCR. Po bližším prozkoumání však zjistíte, že tomu tak docela není. Produkt si totiž i přes značné množství inovací v podstatě zachoval svou starou tvář a jeho nové funkce rozhodně nejdou proti uživateli, jak tomu občas bývá u nových verzí některých jiných, notoricky známých aplikací. Naopak FineReader se svými novinkami snaží klást důraz především na efektivitu práce s dokumenty, co nejjednodušší uživatelské rozhraní a v neposlední řadě na komfort samotného uživatele při práci s ním.

Zpět