Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 14. 10. 2021)

Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…

(St 13. 10. 2021)

V tomto historickém okénku se zaměříme na terminologii, která už po dobu takřka čtvrt století provází…

(Út 5. 10. 2021)

V dnešní novince si blíže představíme pojem „SMA“, s kterým se můžete mimo jiné setkat při objednávce…

 

Sociálně

Nainstalujte si Windows 10 poslepu, konečně je to opravdu možné!

3. 4. 2017 | Tomáš Hromádka

Pozor pozor, přichází skutečná revoluce v přístupnosti!!! Novou aktualizaci Windows 10 s názvem Creators Update, kterou začne společnost Microsoft uvolňovat 11. dubna, si budete moci nainstalovat bez zrakové kontroly, a to od začátku až do konce. Vyzkoušeli jsme a opravdu to funguje!

Jak na to?

Proces je vcelku jednoduchý. Po vložení a roztočení instalačního média musíte stisknout mezerník, aby se spustil instalační program, spouštíte-li instalaci ihned po zapnutí počítače. Po zahájení spouštění instalace je třeba jen přibližně minutu počkat na zobrazení první obrazovky instalátoru. Poté již stačí stisknout kombinaci kláves CTRL+Win+Enter a stane se něco nevídaného, resp. neslýchaného – ozve se hlasový výstup a od této chvíle budete poprvé moci procházet procesem instalace systému poslepu! Na nás mluvil americký hlas Microsoft Zira, takže bylo třeba přelouskat trochu češtiny v anglické výslovnosti, ale věříme, že pokročilým uživatelům, kteří by se do instalace pouštěli, to nebude dělat velké problémy.

Přístupné jsou skutečně všechny prvky, po kterých se dá pohybovat tabulátorem a tlačítka jako „Další“ nebo „Zpět“ jsou opatřena klávesovými zkratkami, které vám odečítač rovněž ohlásí.

Instalační program se vás bude nejprve dotazovat, zda chcete provést upgrade systému nebo nainstalovat čistý systém. Chcete-li provést upgrade, stiskněte tlačítko Ano, jinak tlačítko Ne.

Na další obrazovce stačí zvolit tlačítko „Další“, neboť je zde již předvoleno české prostředí, poté zadat kód Product Key nebo stisknout tlačítko „Nemám kód Product Key“, vybrat edici systému Windows 10 Home nebo Windows 10 PRO, zaškrtnout políčko pro přijetí licenčních podmínek a na další obrazovce zvolit tlačítko „Vlastní“ pro zahájení čisté instalace systému. Velmi příjemné je i to, že je ozvučena i obrazovka s výběrem disků a diskových oddílů včetně možnosti jejich vytváření, odstraňování a formátování. Většinou ale bude stačit jen potvrdit oddíl, který vám systém vybere.

Poté začne vlastní kopírování souborů instalace, jehož průběh je opět automaticky ohlašován.

Po skončení kopírování vás systém vyzve k restartování, které potvrdíte klepnutím na tlačítko „Restartovat teď“.

Nyní je třeba opět cca minutu počkat a pak stisknout kombinaci kláves CTRL+Win+Enter. V tuto chvíli vás čeká druhé dnešní překvapení. Již na vás totiž nepromluví americká Zira, ale zbrusu nový český mužský hlas Microsoft Vít!!! Jedná se o velmi příjemně znějící hlas se skvělou intonací, který vás nejen provede zbytkem instalačního procesu, ale v programu Předčítání jej budete moci používat i v rámci systému.

Pro dokončení instalace již zbývá jen zadat jméno a heslo nového uživatelského účtu a případně se rovnou připojit k internetu pomocí sítě Wi-Fi. Tuto volbu je možné přeskočit a připojit se až po naběhnutí systému.

Jsme opravdu rádi, že se Microsoft snaží přístupnost svých produktů vylepšovat a těšíme se na uvedení nové aktualizace Windows 10 s názvem Creators Update.

Zpět