Máte potíže po nedávné aktualizaci Windows? Máme řešení!

19. 5. 2020 | Tým Adaptech | Témata: Operační systém Windows

Poslední aktualizace Windows KB4556799 může způsobit nemálo potíží uživatelům kompenzačních pomůcek.

Ještě si možná vzpomínáte na náš dřívější článek Windows jako služba – důsledky a řešení, ve kterém jsme poukazovali na úskalí prezentace systému Windows 10 coby služby běžným uživatelům. Tehdy jsme se domnívali, na základě zkušeností a tehdejšího vývoje, že půlroční aktualizace funkcí jsou pro uživatele z pohledu zajištění funkčnosti rizikové, zatímco měsíční aktualizace pro zvýšení kvality jsou bezproblémové. Uplynulé měsíce však tento obrázek poněkud mění.

Nejprve si ale připomeňme, jak měsíční aktualizace pro zvýšení kvality fungují. Jedná se o kumulativní aktualizace zahrnující opravy zabezpečení a stability operačního systému. Říká se jim kumulativní proto, že se vždy stahuje a instaluje jediný balík obsahující veškeré opravy vydané od poslední aktualizace funkcí, velikost tohoto balíku je tedy různá podle toho, jak často byly v minulosti aktualizace instalovány. V ideálním případě při pravidelném používání počítače se instalují malé aktualizace každý měsíc, ovšem pokud se stane, že se z jakéhokoli důvodu aktualizace nenainstaluje (například proto, že počítač nebyl měsíc připojen k internetu), velikost aktualizace se zvětší o opravy, které měly být nainstalovány předchozí měsíc, tedy se nakumulovaly do jedné větší aktualizace. Kumulativní aktualizace dále sestávají z bezpečnostních aktualizací, vydávaných každé druhé úterý v měsíci, a volitelných aktualizací opravujících jiné funkční prvky operačního systému včetně ovladačů, ty jsou pak vydávány třetí či čtvrté úterý v měsíci.[1]

Ačkoli se tato strategie může zdát nanejvýš přínosná pro všechny, minulé měsíce ukázaly, že právě mnohé volitelné aktualizace mohou způsobit řadu potíží počínaje drobnými nepříjemnostmi při používání systému až po nemožnost takto aktualizovaný systém používat.[2] Pojďme se ale nyní podívat na poslední aktualizaci, která nás momentálně zajímá nejvíce.

Windows 10 KB4556799 (12. května 2020)

Jedná se o poslední bezpečnostní aktualizaci pro právě podporované verze systému Windows 10. Přestože je aktualizace klasifikována jako bezpečnostní, některým uživatelům způsobila potíže se zvukem a dočasnou ztrátu dat. Mohou se též objevovat modré obrazovky a/nebo nicneříkající chybová hlášení při instalaci.

Mezi nejčastěji hlášené problémy se zvukem patří:

  • Ovladače zvukového zařízení úplně chybí. Jedná se především o ovladače téměř nejrozšířenějších zvukových čipů Realtek.
  • Zvuk není přenášen ani do reproduktorů ani do sluchátek.
  • Zvuk je přehráván současně do reproduktorů i do sluchátek.
  • Zvuk je zkreslený.
  • Nastavení zvuku jsou zcela přenastavená.

Problémy dočasné ztráty dat se objevovaly i v dřívějších aktualizacích a stále mají jednoho společného jmenovatele – dočasný uživatelský profil. Ten je vytvářen v průběhu instalace a po jejím dokončení by mělo dojít k přepnutí zpět na hlavní profil uživatele systému, v mnoha případech se tak ale nestalo a uživatelé měli dojem, že přišli o veškerá svá data uložená v osobních složkách jako jsou Dokumenty, Obrázky, Plocha, Stažené soubory nebo Videa. Bohužel údržba profilů může zahrnovat i jiné úkony včetně přejmenovávání souborů, takže se v některých případech i stalo, že se uživatelé ke svým datům nemohli dostat ani po odebrání aktualizace, která problém způsobila! V tom lepším případě měl uživatel štěstí, když se mu jeho uživatelský profil navrátil po šestém až osmém restartu systému a on zas uviděl svá data.[3]

Naše řešení

Jak je zřejmé, měsíční aktualizace systému Windows nemusejí být vždy tak bezproblémové, byť mnohým uživatelům problémy nezpůsobí. Bohužel poslední aktualizace ukazuje, že nemusí pomoci ani snaha společnosti Microsoft oddělit volitelné aktualizace od bezpečnostních s možností volby jejich instalace (možné od nadcházející verze Windows 10 May 2020 Update).[4]

Mějte vždy na paměti, že kterákoli změna operačního systému včetně instalace aktualizací či jiných aplikací může mít za následek ztrátu dat, proto nezapomínejte na jejich zálohování. Samotný operační systém a jeho uživatelské profily se však zálohují obtížně, proto je zde náš Systém AOS (Adaptech Obnova Systému). S tímto systémem můžete mít jistotu stabilního operačního systému, ke kterému se můžete kdykoli vrátit. Systém AOS v každé své instalaci obsahuje tovární nastavení počítače, což je stav instalace operačního systému aktuální ke dni instalace systému AOS. Dražší edice systému AOS pak umožňují navíc pravidelnou tvorbu uživatelské zálohy, díky čemuž si tak můžete zazálohovat právě funkční stav operačního systému a ten kdykoli obnovit. Problémové aktualizace vás už tak nemohou zaskočit!

Seznam citovaných zdrojů

  1. Microsoft Explains Windows 10 Monthly Patch Approach, redmondmag.com (anglicky)
  2. Latest Windows 10 Update Problems and How to Fix Them, Make Tech Easier (anglicky)
  3. Warning: New Windows 10 Update Bug Is Deleting User Data And Preventing Login. Forbes (anglicky)
  4. Microsoft lépe oddělí dobrovolné a povinné aktualizace Windows 10, Svět hardware