Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 14. 10. 2021)

Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…

(St 13. 10. 2021)

V tomto historickém okénku se zaměříme na terminologii, která už po dobu takřka čtvrt století provází…

(Út 5. 10. 2021)

V dnešní novince si blíže představíme pojem „SMA“, s kterým se můžete mimo jiné setkat při objednávce…

 

Sociálně

Chytré hodinky s Braillovým písmem již brzy v prodeji

29. 3. 2018 | Petr Řehák

Přemýšleli jste už o tom, jaké by to bylo vlastnit chytré hodinky, nejlépe takové, které už od návrhu budou počítat se zrakově postiženými uživateli, a přitom vám zajistí maximální diskrétnost?

Každý nevidomý člověk jistě za svůj život vyzkoušel několikery hodinky, ať už mluvicí či hmatové, aby se nakonec spokojil s mobilním telefonem – i ten mu přece řekne, kolik je hodin, navíc je stále po ruce a jeho čas je přesný. Také jsem před časem takto rezignoval na špatný stav mluvicích hodinek a raději si nastavil mobilní telefon na nejnižší hlasitost a tak, aby na stisk tlačítka oznámil čas. Hmatové hodinky jsou skvěle diskrétní, mnohé však mají buď příliš malý ciferník, takže se spokojíte s orientačním údajem v rozmezí pěti minut, nebo mají jiné vady, například viklající nebo snadno se pohybující ručičky, takže s nimi musíte zacházet nanejvýš opatrně, abyste si čas omylem nepřeřídili.

Na tyto a další problémy nám nabízí řešení jihokorejská společnost Dot Inc., která stejně jako my věří, že Braillovo písmo je stále aktuální prostředek komunikace a základ gramotnosti. Důkazem jsou hodinky Dot Watch s čtyřznakovým šestibodovým braillským displejem s mechanicky vysouvanými hliníkovými body, dvěma dotykovými senzory, dvěma tlačítky a jedním kolečkem – to vše v hliníkovém pouzdře s koženým páskem. Malý počet ovládacích prvků však neznamená nedostatek funkcí, naopak jde o velmi promyšlený způsob ovládání, který neomezuje výrobce ani uživatele ve škále implementovaných a používaných funkcí.

Říkáte si: „Čím jsou tyto hodinky tak chytré?“ Setkáváte se s pojmem „chytré hodinky“ prvně? Pak vězte, že to, co činí každé hodinky chytrými, je jejich schopnost povídat si s vaším chytrým telefonem a předávat vám tak cenné informace pohodlně bez toho, aniž byste museli svůj chytrý telefon neustále ukazovat svému okolí. Pro nevidomé uživatele to platí dvojnásob, neboť všudypřítomný hlasový výstup jim bez připojených sluchátek nezajistí ani špetku soukromí! Hodinky Dot Watch tedy pro dosažení nejvyššího stupně diskrétnosti neobsahují žádnou formu zvukového výstupu. Odezva je tak řešena hmatovým výstupem a doprovodnou vibrací. Vibrace je vlastně přítomna všude, kde byste jinak slýchali zvukové signály, hmatový výstup pak zastupuje hlasový výstup.

Jak si tedy tu „chytrost“ představit? Na vašem chytrém telefonu s operačním systémem Android nebo iOS je nainstalována aplikace Dot Watch, která se o veškerou komunikaci s hodinkami stará. Jakmile se na vašem telefonu objeví libovolné oznámení, např. o nepřijatém hovoru, příchozí zprávě SMS nebo aktivitě na sociální síti, hodinky Dot Watch zavibrují na znamení, že takové oznámení dorazilo, a umožní jeho přečtení v Braillově písmu, přičemž se dovíte, od koho oznámení přišlo, text oznámení i čas přijetí. Oznámení si můžete ovládacími prvky na hodinkách dokonce i uložit k pozdějšímu opětovnému přečtení. Nedokážete si představit, že byste si na čtyřech braillských znacích četli taková oznámení? Hodinky Dot Watch vám umožní zvolit si takový způsob čtení oznámení, který vám vyhovuje s ohledem na vaše schopnosti čtení Braillova písma. V praxi to znamená, že se vám může text pod prsty posouvat automaticky v nastaveném intervalu a po nastavitelných úsecích, nebo si můžete pod prsty zobrazený text posouvat ručně dotykovými senzory. Aplikace Dot Watch dále slouží k nastavení budíků, dokáže zobrazit stav baterie hodinek nebo se s ní můžete dokonce Braillovo písmo naučit tak, že na telefonu napíšete libovolný text a ten si pak přečtete na braillském displeji hodinek. Nakonec aplikace umožňuje podrobné nastavení funkčnosti hodinek včetně upgradu jejich firmwaru. Aby mohly hodinky s telefonem komunikovat, musíte je přes aplikaci s telefonem spárovat přes rozhraní Bluetooth.

Nyní si řeknete: „K čemu jsou hodinky bez chytrého telefonu, který se navíc mnohdy vybije, když to nejméně čekám?“ Samy hodinky Dot Watch naštěstí dokážou měřit, zobrazovat a nastavovat čas a datum i bez podpůrné aplikace a fungují na baterii po dobu až jednoho týdne. Až se opět připojí k chytrému telefonu, sesynchronizuje se jejich čas s časem telefonu, aby byl vždy co nejpřesnější. Dále se sluší zmínit, a leckoho to může potěšit, že hodinky Dot Watch, na rozdíl od mnoha jiných kapesních měřicích přístrojů, dokážou zobrazit čas včetně sekund! Mezi funkce, jež nevyžadují spojení s chytrým telefonem, dále patří stopky a minutník. Bohužel to neplatí o budíku, který je prozatím nutné nastavovat v mobilní aplikaci, ale věřme, že i toto se časem zlepší.

Pokud jste si až dosud mysleli, že při práci s hodinkami Dot Watch se bez znalosti Braillova písma neobejdete, není to až tak docela pravda. Nemůžete tak sice číst text, ale jinak veškeré základní funkce máte k dispozici i s hmatovým výstupem. Jak je to možné? Společnost Dot Inc. totiž přišla se systémem hmatového zobrazení, jenž nevyžaduje znalost Braillova písma. Chcete-li si kupříkladu přečíst aktuální čas, stačí pouze určit počet vystouplých bodů v jednotlivých braillských znacích. Z počtu bodů v prvních dvou znacích se dovíte počet hodin, počet bodů v dalších dvou znacích vám pak prozradí počet pětiminutových intervalů. Obdobně lze číst datum a oba údaje nastavovat. Jednotlivé položky nabídky hodinek pak poznáte podle důmyslně navržených tvarů, jež spolu všechny vystouplé body dohromady tvoří. Mezi výchozím braillským a tímto hmatovým režimem se lze kdykoli snadno přepínat, takže můžete Braillovu písmu přivykat postupně, zatímco už používáte své chytré hodinky! Nebo si můžete oznámení číst dál pouze na svém telefonu a používat hodinky jako přístroj pro spolehlivé měřicí funkce a vibrační zpětnou vazbu o příchozích oznámeních.

Nakonec zmiňme užitečnou funkci, kterou najdete takřka u každých chytrých hodinek, a sice schopnost nalezení vašeho odloženého telefonu. Stačí jen stisknout tlačítka na hodinkách a telefon se vám akusticky ozve. Tento povel opakujete, dokud svůj telefon nenajdete.

Očekává se, že hodinky Dot Watch budou v českém jazyce k dispozici koncem května v obchodě Alza.cz, jehož jsme partnerem, takže se na nás neváhejte obrátit. Předpokládaná koncová cena je 9999 Kč vč. DPH. Nemůžete se dočkat? Prozatím si můžete přečíst manuál (v angličtině).

Zpět