ABBYY FineReader 14 Standard a přístupnost s odečítači obrazovky

30. 6. 2017 | Tým Adaptech | Témata: Přístupnost Ostatní software OCR

V dnešní novince bych se chtěl zaměřit na soupis funkcí jednotlivých verzí programu FineReader 14 a přístupnost tohoto produktu ve verzi Standard s odečítači obrazovky.

Popis funkcí jednotlivých verzí, vycházející ze stránek výrobce

Standard:

  • převod PDF a skenů
  • úpravy a komentáře PDF

Corporate:

  • převod PDF a skenů
  • úpravy a komentáře PDF
  • porovnávání dokumentů
  • automatický převod
  • multilicenční program

Enterprise:

  • převod PDF a skenů
  • úpravy a komentáře PDF
  • porovnávání dokumentů
  • automatický převod
  • rozšířená automatizace  
  • multilicenční program

V případě stažení demoverze produktu lze vyzkoušet většinu výše uvedených funkcí. Aktivací příslušné licence pak dojde k povolení jen těch funkcí, které licence ve výše uvedeném přehledu umožňuje.

Jak je vidět, verze Enterprise a Corporate se od níže podrobněji popsané verze Standard liší hlavně funkcemi porovnání dokumentů a pokročilou automatizací. Pojďme se tedy přesvědčit, do jaké míry uspokojí nároky zrakově postižených verze Standard, nabízející hlavně scanování, převod dokumentů a úpravy PDF souborů.

Verze Standard

Zásadním rozdílem této verze oproti dřívější, poněkud obecněji pojaté verzi 12, je úplné vyloučení funkce automatických úloh. Znamená to, že uživatel se bude muset spokojit pouze s těmi úlohami, jež nabízí nové rozhraní aplikace FineReader, nicméně netřeba zoufat. Uživatel sice ztrácí možnost definování vlastních úloh a úprav těch stávajících, nicméně nové rozhraní aplikace bohatě postačí k nejčastěji prováděným úkonům.

Nové rozhraní aplikace FineReader

Po spuštění programu FineReader, např. pomocí zástupce na ploše, dojde k zobrazení okna s jeho novým rozhraním, nabízejícím většinu běžně požadovaných úkonů. V levé části okna lze vybrat danou činnost (Otevřít, Scanovat, Porovnat), dále jsou zde k dispozici Možnosti aplikace a Nápověda. Možnost Porovnat ve verzi Standard nabízí pouze možnost dokoupení tohoto modulu.

Podle vybrané činnosti se příslušně mění pravá část okna, v případě Možností aplikace a Nápovědy se otevírá další okno. Všechny volby jsou pohodlně dostupné pomocí kurzorových šipek a tabulátoru. Jedná se o standardní tlačítka, takže by měla být zajištěna bezproblémová přístupnost na úrovni všech odečítačů obrazovky. Vzhledem k tomu, že v okně se nacházejí pouze tlačítka, by se mohlo zdát, že tento přístup vede k jistému znepřehlednění orientace. Naštěstí je zde drobná anomálie, která ve výsledku může sloužit jako jednoznačný orientační bod. Při průchodu okna pomocí tabulátoru bude seznam kategorií (levá část okna) vždy fungovat tak, že při najetí na tento seznam bude aktivní první položka, tedy tlačítko Otevřít, a to bez ohledu na právě vybranou kategorii. Pomocí kurzorových šipek (dolů či vpravo) lze pak vybrat požadovanou kategorii a potvrdit Enterem.

Samotné volby jednotlivých kategorií jsou velmi vypovídající, takže není třeba je samostatně popisovat. Např. vyberete-li možnost Scanovat, v pravé části jsou k dispozici volby Scanovat do editoru OCR, Scanovat do souboru PDF, Scanovat do aplikace Microsoft Word, Scanovat do aplikace Microsoft Excel, Scan do obrazových souborů a Scan do jiných formátů. Z toho je patrné, že rozhraní nabízí všechny možnosti, které souvisejí s daným tématem. Po výběru příslušné volby se v okně objeví další související nastavení a danou činnost lze pohodlně provést.

Editor OCR

Editor OCR je v podstatě totéž rozhraní, které známe z verze FineReader 12. Nabízí i všechny známé funkce krom výše zmíněné práce s automatizovanými úlohami.

Závěr

Z výše uvedeného je patrné, že zásadním rozdílem verzí FineReader 12 a 14 Standard je absence systému automatizovaných úloh ve verzi 14 a nové uživatelské rozhraní aplikace. Vzhledem k možnostem nového rozhraní, nabízejícím všechny běžně požadované úkony, však nepovažuji absenci automatizovaných úloh za problém. Naopak si troufám tvrdit, že nové rozhraní aplikace přináší efektivnější přístup ke všem požadovaným úkonům a zakládá si především na efektivitě práce s celou aplikací.