Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 14. 10. 2021)

Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…

(St 13. 10. 2021)

V tomto historickém okénku se zaměříme na terminologii, která už po dobu takřka čtvrt století provází…

(Út 5. 10. 2021)

V dnešní novince si blíže představíme pojem „SMA“, s kterým se můžete mimo jiné setkat při objednávce…

 

Sociálně

Hlasové syntézy Speechtech a jejich řídicí aplikace

28. 4. 2017 | Jiří Fenz

Velkou novinkou námi dodávaných produktů jsou hlasové syntézy od společnosti Speechtech. Jedná se o vysoce kvalitní hlasové syntézy, založené na lidské řeči.

Jednotlivé hlasy si můžete vyzkoušet v demo aplikaci na odkazu www.speechtech.cz/cz/demo-tts.

Kromě samotných hlasů nabízí toto řešení i prostředí, v němž lze s hlasy pracovat, nastavovat jejich parametry a převádět text do zvukové podoby. Syntézy Speechtech se tedy od konkurenčních produktů liší nejen vysokou kvalitou dodávaných hlasů, ale i dalšími rozšiřujícími možnostmi použití. V následujícím textu se pokusím vás s tímto prostředím stručně seznámit.

Hlavní okno aplikace

Prostředí Speechtech TTS nalezneme na pracovní ploše pod stejnojmenným zástupcem. Hlavní okno programu na první pohled vypadá jako jednoduchý textový editor, např. Poznámkový blok. Editační pole slouží pro napsání, otevření či vložení textu, a další prvky pro nastavení parametrů syntézy, přečtení textu v editačním poli či jeho převod do souborů Wav či Mp3. Program krom prostého textu podporuje i další formáty, např. RTF či DOC. Do textu lze vkládat náhrady slov, pauzy a zvukové soubory, čímž lze značně obohatit jeho syntetizovanou podobu.

Klávesové zkratky v hlavním okně:

Akce Klávesová zkratka
Přehrát F2
Generovat soubor (WAV či MP3) CTRL-W
Přidat výslovnost F9

Zkratky pro vkládání:

Akce Klávesová zkratka
Náhrada slova pod kurzorem F7
Pauza CTRL-F8
Pauza bez poklesu hlasu F8
Hláskování F5
Zvukový soubor (WAV) F6

Výběr uživatele a hlasu

Příslušnou volbou v menu Nástroje lze otevřít dialog pro výběr uživatele a hlasu. V tomto okně je možné spravovat uživatelské profily a pro každý definovat hlas, jenž bude používán pro výše zmíněnou syntézu textu. Po otevření okna se fokus bude nacházet na seznamu hlasů, takže jej v případě potřeby lze ihned změnit. Další funkcí tohoto okna je možnost vyhledávání aktualizací samotné aplikace a jednotlivých hlasů.

Výslovnosti

Aplikace umožňuje definovat vlastní slovníky pro zlepšení výslovnosti při syntéze textu. K úpravě slouží položka Správa výslovností v menu Nástroje. Novou výslovnost lze přidat pomocí příslušné položky v menu Nástroje či klávesové zkratky (viz výše). Kromě běžné náhrady slova za jeho výslovnost aplikace umožňuje definovat výslovnosti rovněž pomocí regulárních výrazů. Při vkládání či úpravě výslovnosti lze dané pravidlo otestovat pomocí příslušného tlačítka či klávesy F2. Každé pravidlo lze opatřit poznámkou, to je dobré hlavně pro přehlednost a lepší kontext pravidel.

Sledování schránky

Aplikace umožňuje číst text ve schránce. Slouží k tomu příslušné položky v menu Soubor. Čtení schránky lze nastavit i automaticky, k tomu slouží skupina Monitoring schránky na kartě Uživatelská 2 v dialogu Nástroje / Nastavení aplikace.

Závěr

Prostředí Speechtech TTS považuji za přehledné a velmi jednoduše použitelné. Díky pokročilým funkcím, jako je výše uvedená úprava výslovností či převod do zvukové podoby, by mělo bohatě stačit pro realizaci všech základních i pokročilejších požadavků na syntézu textu.

Zpět