Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 14. 10. 2021)

Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…

(St 13. 10. 2021)

V tomto historickém okénku se zaměříme na terminologii, která už po dobu takřka čtvrt století provází…

(Út 5. 10. 2021)

V dnešní novince si blíže představíme pojem „SMA“, s kterým se můžete mimo jiné setkat při objednávce…

 

Sociálně

SuperNova & ScreenReader ve verzi 16

8. 12. 2016 | Petr Řehák

Zvětšovací/ode­čítací produkty Dolphin lze nyní používat omezeně i bez instalovaných služeb, a to i v edici Dolphin Pen; ovládací panel lze nyní zvětšovat bez ztráty kvality obrazu; nová karta Média nyní sdružuje všechny mediální funkce včetně funkcí Knihovna a Skenovat a číst; uživatelské profily nyní zapínají a vypínají ty funkce, které vzhledem ke zrakovému postižení potřebujete; nyní lze přečíst text ze skeneru, fotoaparátu nebo schránky stiskem jediné klávesy.

Dne 28. listopadu 2016 vydala společnost Dolphin verzi 16 svých zvětšovacích/o­dečítacích produktů SuperNova a Dolphin ScreenReader.

Shrnutí

 • Nová verze Dolphin Pen – Verze programu SuperNova 16 Dolphin Pen vám nabízí nástroj kapesní velikosti pro okamžité zvětšení obrazu v jakémkoliv počítači! Nový „režim hosta“ nevyžaduje instalaci, ale nabízí možnost okamžitého zvětšení, úpravy barev, zvýraznění, hlasový výstup, výstup na braillský řádek a další funkce, kdekoliv je právě potřebujete!
 • Uživatelské profily – Možná patříte mezi uživatele využívající především myš a program SuperNova se vám zdá příliš „upovídaný“. Nebo jste uživatelem s kombinovaným postižením zraku a sluchu, který vyžaduje výstup na braillský řádek a vizuální zvýraznění. Program SuperNova nabízí nové profily, které umožňují rychlou úpravu řady nastavení hlasového výstupu, aniž by bylo třeba měnit každé nastavení zvlášť.
 • Nový ovládací panel – Přehledný, dobře viditelný a intuitivní. Aktualizovaný ovládací panel programu SuperNova nabízí zvětšení ve vysoké kvalitě bez viditelných pixelů, takže zobrazení je vždy dokonale ostré a šetrné pro oči.
 • Nová karta „Média“ – Přístup ke dvěma jedinečným funkcím „Skenovat a číst“ a „Knihovna“, které program SuperNova nabízí v oblasti zábavy, naleznete nyní společně na nové kartě „Média“.
 • Funkce „Rychle skenovat a číst“ – Stisknutím jediné kombinace kláves si nyní můžete okamžitě přečíst text pořízený digitálním fotoaparátem, skenerem nebo umístěný do schránky.
 • Podpora pro braillský řádek Orbit Reader 20 – Podpora cenově dostupného braillského řádku vyvinutého ve spolupráci Královského národního institutu nevidomých lidí (Royal National Institute of Blind People), Kanadského národního institutu pro nevidomé (Canadian National Institute for the Blind), Národní federace nevidomých (National Federation of the Blind), Norské asociace nevidomých a slabozrakých (Norwegian Association of the Blind and Partially Sighted), Perkinsovy školy pro nevidomé (Perkins School for the Blind), charitativní organizace Sightsavers a organizace Vision Australia.
 • SuperNova Enterprise – Nová edice SuperNova Enterprise podporuje vzdálený přístup k sítím se spuštěným klientem Citrix a Vzdálená plocha, dále nabízí novou podporu pro Server 2012 a klientský přístup ke všem edicím programu SuperNova a ScreenReader.
 • Vylepšení pro UEB (sjednocený anglický zkratkopis) – Studenti, kteří využívají UEB při výuce cizího jazyka, mají nyní k dispozici podporu cizojazyčných zna­ků.

Program SuperNova na klíčence Dolphin Pen – nástroj kapesní velikosti pro okamžité zvětšení obrazu v libovolném počítači!

SuperNova Pen na dvou noteboocích

Verze SuperNova 16 na klíčence Dolphin Pen přináší nový „režim hosta“, který můžete využít na svých cestách v jakémkoliv počítači, který máte právě k dispozici. Zapojíte-li klíčenku Dolphin Pen do kteréhokoliv počítače se systémem Windows, získáte okamžitý přístup k oblíbeným funkcím i ke svému osobnímu nastavení programu SuperNova.

Režim hosta:

 • okamžitý a bezproblémový přístup k funkcím programu,
 • nevyžaduje instalaci, ovladač, aktivaci nebo oprávnění,
 • ideální při návštěvách u klientů, u přátel nebo v knihovně,
 • nevyžaduje heslo správce; lze použít v rámci jakéhokoliv účtu Guest,
 • nabízí zvětšení v HD kvalitě, úpravu barev, zvýraznění, hlasový výstup, výstup na braillský řádek a další,
 • kompatibilní se systémem Windows 7, 8.1 nebo 10.

Jestliže jste pravidelným návštěvníkem nebo plánujete zůstat na místě delší dobu, nainstalujte si do počítače ovladač, abyste získali „úplný přístup“ k programu SuperNova, včetně:

 • funkce „Skenovat a číst“,
 • zvětšení dotykové obrazovky,
 • podpory hlasového výstupu pro úvodní obrazovku,
 • podpory zvětšení v dialogových oknech zabezpečení systému Windows.

Srovnání Režimu hosta s režimem úplného přístupu

Porovnání: Režim hosta vs. Úplný přístup
Funkce Režim hosta Úplný přístup
Požadovaná instalace nebo ovladač ne ano
Zvětšení v HD s písmem TrueType ano ano
Barevné schéma ano ano
Hlasový výstup ano ano
Vysoce kvalitní hlasy ano ano
Podpora braillského řádku ano ano
Funkce „Připojit a zobrazit“ ano ano
Funkce „Skenovat a číst“ ne ano
Podpora dotykové obrazovky ne ano
Uživatelské ukazatele myši ne ano
Zvětšení, hlasový výstup a braillský výstup na úvodní obrazovce ne ano
Podpora pro dialogová okna zabezpečení systému Windows (Řízení uživatelských účtů) ne ano

Na rozdíl od jiných programů poskytovaných s klíčenkou verze Dolphin Pen programu SuperNova:

 • je plně funkční licencí, nikoliv pouze 30denní zkušební verzí,
 • lze ji spustit bez oprávnění správce,
 • NEVYŽADUJE instalaci z klíčenky do počítače,
 • nejedná se pouze o hardwarový klíč k programu,
 • v počítačích se systémem Windows 7, 8.1 a 10 funguje a chová se identicky.

Zhlédněte video použití nové klíčenky Dolphin Pen krok za krokem

Dolphin Pen: okamžité zvětšení bez instalace

Poznámka: Při prvním použití klíčenky Dolphin Pen v novém počítači je třeba spustit program SuperNova prostřednictvím souboru „Go“. K jeho vyhledání a spuštění využijte Průzkumníka Windows. Při dalším použití se již program SuperNova spustí automaticky.

Nový ovládací panel

Program SuperNova 16 nabízí inovovaný ovládací panel, který je přehledný a vždy dobře viditelný. Aktualizovaná tlačítka programu Supernova jsou za všech situací jasně viditelná a jejich zobrazení je perfektně ostré bez ohledu na míru zvětšení. Ovládací panel se chová konzistentně a jeho ovládání je intuitivní, seskupení funkcí je uživatelsky praktické a vybraná tlačítka a karty jsou jasně definovány.

karta Vizuální nového ovládacího panelu programu SuperNova 16 karta Hlas nového ovládacího panelu programu SuperNova 16 karta Braillské nového ovládacího panelu programu SuperNova 16

Nová karta „Média“

Přístup ke dvěma jedinečným funkcím „Skenovat a číst“ a „Knihy“, které program SuperNova nabízí v oblasti zábavy, naleznete nyní společně na nové kartě „Média“.

karta Média nového ovládacího panelu programu SuperNova 16

Karta „Média“ zahrnuje funkce:

 • Skenovat a číst – Slouží pro skenování dokumentů a jejich hlasité předčítání.
 • Knihy – Slouží pro čtení knih a novin s přímým přístupem do knihoven KDD (Knihovna Digitálních Dokumentů), RNIB Newsagent, NLS BARD, NFB-NEWSLINE®, Bookshare®, CELA, Passend Lezen, Legimus a řady dalších.
 • Novinky – Slouží pro čtení nejnovějších novinových titulků z vašeho oblíbeného zdroje, který si můžete vybrat mezi několika stovkami nabízených zdrojů.
 • Rozhlasové stanice – Slouží pro přehrávání oblíbených rozhlasových stanic nebo vyhledání nových stanic.
 • Podcasty – Slouží pro bezproblémový poslech podcastů.

Uživatelské profily

Verze SuperNova 16 přináší v rámci novinek celou řadu přednastavených profilů, díky kterým si můžete rychle přizpůsobit funkce programu podle svých požadavků, aniž byste museli provádět řadu individuálních změn nastavení.

Pokud jste uživatelem preferujícím použití myši a program SuperNova je pro vás příliš „upovídaný“ nebo patříte mezi hluchoslepé uživatele a požadujete výstup na braillský řádek s vizuálním zvýrazněním, můžete si díky nabídce nových profilů rychle upravit řadu nastavení hlasového výstupu, aniž byste museli prostřednictvím ovládacího panelu programu SuperNova měnit každé nastavení zvlášť.

Organizace podporující uživatele s různým typem zrakového postižení mohou díky novým profilům snáze a rychleji nastavit program SuperNova na míru svým klientům, pokud jde o nastavení zvětšení, hlasového výstupu a výstupu na braillský řádek.

Školitelé a posuzovatelé mohou využít profily pro simulaci různých verzí programu SuperNova a vybrat pro svého klienta nejvhodnější nastavení. Při použití s verzí Dolphin Pen mají u všech klientů vždy k dispozici verzi programu SuperNova, kterou právě potřebují.

Vybírat můžete z následujících šesti profilů:

 1. Zvětšení
 • Možnosti zvětšení pro uživatele, kteří používají pouze myš a požadují co nejrychlejší odezvu. Zvětšení sleduje pohyb ukazatele myši nebo pohyb kurzoru při psaní. Profil zcela zakáže hlasový i braillský výstup a ještě zlepší výkon funkce zvětšení.
 1. Zvětšení a hlasový výstup s myší
 • Možnosti zvětšení s příležitostným hlasovým výstupem pro uživatele, kteří používají myš. Profil povolí na vyžádání hlasový výstup: přečte text pod ukazatelem myši a umožní používat ovládací klávesy pro čtení aktuálního řádku, věty nebo odstavce. Profil zakáže automatickou odezvu hlasového výstupu, Dolphin kurzor, nástroje čtení a výstup na braillský řádek.
 1. Zvětšení a hlasový výstup s klávesnicí
 • Možnosti zvětšení s některými funkcemi automatické odezvy hlasového výstupu pro uživatele, kteří používají myš i klávesnici. Profil povolí odezvu při psaní a čtení položek pod fokusem, jako jsou menu, položky seznamů apod. Přepíná do režimu Dolphin kurzoru, který umožňuje čtení webových stránek prostřednictvím klávesnice. Pro bezobslužné čtení s hlasovým výstupem jsou k dispozici funkce „Plynulé čtení“ a „Předčítací okno“. Profil zakáže čtení popisků na obrazovce a výstup na braillský řádek.
 1. Zvětšení a odečítač obrazovky
 • Tento profil podporuje používání myši i klávesnice. Nabízí funkci zvětšení při plnohodnotném odečítání obrazovky s hlasovým výstupem nebo výstupem na braillský řádek. Profil povoluje všechny funkce a nabízí největší flexibilitu.
 1. Odečítač obrazovky
 • Plnohodnotné odečítání obrazovky s hlasovým výstupem nebo výstupem na braillský řádek určené pro uživatele klávesnice, kteří nemohou využívat zrak. Profil zakazuje všechny funkce zvětšení a vizuální funkce a povoluje výstup na braillský řádek.
 1. Odečítač obrazovky s vizuálními efekty
 • Plnohodnotné odečítání obrazovky s hlasovým výstupem nebo výstupem na braillský řádek určené pro uživatele klávesnice. Profil zakazuje funkce zvětšení, ale povoluje vizuální efekty včetně vizuálního zvýraznění kurzoru. Profil je doporučen uživatelům s omezeným zorným polem nebo pro sdílení obrazovky s vidoucím kolegou nebo školitelem.

Funkce „Rychle skenovat a číst“

Program SuperNova 16 nabízí možnost pohodlného přístupu ke všem nejnovějším funkcím čtení prostřednictvím jediné ovládací klávesy. Stisknete-li kombinaci kláves CAPSLOCK + O, program SuperNova naskenuje a přečte text pořízený fotoaparátem, skenerem nebo umístěný do schránky.

Otevřeli jste soubor PDF a zjistili, že obsahuje obrázek? Žádný problém. Stiskněte kombinaci kláves CAPSLOCK + O a program SuperNova okamžitě naskenuje soubor PDF a přečte obsah. Chcete vědět, co obsahují vtipné memy sdílené vašimi přáteli? Žádný problém. Stisknete-li CAPSLOCK + O, program SuperNova vám nahlas přečte jakýkoliv text. Máte dokument v papírové podobě a potřebujete ho bezodkladně přečíst? Umístěte dokument pod objektiv fotoaparátu, stiskněte opět výše zmiňovanou ovládací klávesu a program SuperNova dokument naskenuje a přečte.

Podpora nového braillského řádku Orbit Reader 20

Program SuperNova 16 nabízí podporu pro nejnovější braillský řádek na trhu – Orbit Reader 20. Toto zařízení, které pořídíte za pětinovou cenu běžného braillského řádku, bylo vyvinuto mezinárodním konsorciem organizací pro nevidomé a zrakově postižené osoby z celého světa.

Program SuperNova 16 podporuje výstup i vstup prostřednictvím braillského řádku Orbit Reader 20 a nabízí více než 50 překladových tabulek literárního i počítačového Braillova písma pro začátečníky, studenty jazyků nebo programátory.

fotografie braillského řádku Orbit 20

SuperNova Enterprise – vzdálený přístup do klientského prostředí Citrix nebo Vzdálená plocha

Edice SuperNova Enterprise byla vydána spolu s verzí SuperNova 16 a poskytuje podporu pro klientská prostředí Citrix a Vzdálená plocha. Jediná instalace tak umožňuje propojit uživatele s různou úrovní zraku v rámci celé organizace. Společnost Dolphin uděluje licenci pro konkrétního uživatele, nikoliv pro počítač, což zefektivňuje použití programu SuperNova, neboť ho je možné spustit, kdekoliv to uživatel právě potřebuje. Edici SuperNova Enterprise můžete získat přímo od společnosti Dolphin nebo u jejího autorizovaného prodejce.

logo produktu SuperNova Enterprise

Vylepšení pro UEB pro studenty cizích jazyků

Studenti , kteří využívají UEB (sjednocený anglický zkratkopis) při výuce cizího jazyka, mají nyní k dispozici podporu cizojazyčných znaků pro následující jazyky: dánština, holandština, finština, francouzština, němčina, italština, norština, španělština a švédština.

Novou verzi 16 programů SuperNova a ScreenReader lze jako vždy stahovat z tohoto webu v sekci Ke stažení.

Zpět