Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 14. 10. 2021)

Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…

(St 13. 10. 2021)

V tomto historickém okénku se zaměříme na terminologii, která už po dobu takřka čtvrt století provází…

(Út 5. 10. 2021)

V dnešní novince si blíže představíme pojem „SMA“, s kterým se můžete mimo jiné setkat při objednávce…

 

Sociálně

SuperNova 13.50 zavádí podporu systému Windows 8

16. 5. 2013 | Petr Řehák

Dne 14.5.2013 uvolnila společnost Dolphin novou verzi produktu SuperNova s označením 13.50. Tato nová verze přináší úplnou podporu systému Windows 8, základní podporu sady Microsoft Office 2013 (aplikace Word, Excel a Outlook) a přístupnost přihlašovací obrazovky a zabezpečené pracovní plochy 64-bitových variant systému Windows. Samozřejmostí jsou desítky dalších vylepšení a oprav stability a výkonu.

Logo programu SuperNova

Microsoft Windows 8

Program SuperNova 13.50 byl navržen tak, aby poskytoval vysoce kvalitní zvětšení, hlasový a braillský výstup na stolních i přenosných počítačích, na kterých běží 32– nebo 64-bitový operační systém Windows 8, Windows 8 Pro a Windows 8 Enterprise. SuperNova 13.50 nepracuje v operačním systému Windows RT, který se používá zvláště v tabletech s nízkou spotřebou. Nevíte-li, kterou verzi systému Windows používáte, prohlédněte si vlastnosti systému stiskem kláves WINDOWS + BREAK, spojte se s dodavatelem hardwaru nebo kontaktujte prodejce nebo technickou podporu společnosti Dolphin. Objevte novinky systému Windows 8.

Poznámka: program SuperNova nadále podporuje 32– a 64-bitovou verzi systému Windows 7, jakož i 32-bitovou verzi systému Windows XP. Od ledna 2013 byl ukončen aktivní vývoj a testování pro systém Windows Vista.

Úvodní obrazovka

Nová úvodní obrazovka nahrazuje nabídku Start, známou z dřívějších verzí systému Windows. Zástupci jsou představováni dlaždicemi uspořádanými do mřížky. Některé z těchto dlaždic mohou zabírat více sloupců nebo řádků a zobrazovat aktualizované informace, například aktuální předpověď počasí ve vašem regionu. Na plochu se dostanete stejně jako v předchozích verzích systému Windows stiskem kláves WINDOWS + D.

Při pohybu myši po nové úvodní obrazovce systému Windows 8 bude zvětšovací modul programu SuperNova sledovat vaši polohu a zvětšovat oblast kolem ukazatele myši. Při pohybu po dlaždicích kurzorem bude SuperNova zvětšovat, odečítat a v Braillově písmu zobrazovat dlaždici pod kurzorem včetně aktuálních informací.

Dlaždice bývají seskupovány, jedna skupina tak může zahrnovat dlaždice všech aplikací sady Microsoft Office. Chcete-li snadno přecházet po skupinách, stiskněte klávesy CONTROL + POMLČKA na alfanumerické řadě kláves, čímž zmenšíte dlaždice na seznam skupin. Používáte-li rozložení kláves Výchozí číselnice pro stolní počítač, stiskněte nejprve klávesy CONTROL + 7, aby došlo k propuštění další klávesy.

Hledání

Potřebujete-li vyhledat aplikaci nebo dokument, můžete podobně jako v systému Windows 7 začít zadávat text na úvodní obrazovce a systém Windows bude průběžně upřesňovat výsledky hledání. Systém Windows 8 uspořádává výsledky do skupin Aplikace, Nastavení, Soubory atd. SuperNova dokáže výsledky hledání zvětšit, vyslovit i zobrazit v Braillově písmu.

Ovládací tlačítka

Ovládací tlačítka poskytují snadný přístup k nastavením a možnostem sdílení obsahu s lidmi nebo zařízeními. Stiskněte klávesy WINDOWS + C a program SuperNova bude zvětšovat, číst a v Braillově písmu zobrazovat ovládací tlačítka, jež se vysunou z pravého okraje obrazovky.

Informační zprávy

Informační zprávy, podobně jako aktivní dlaždice, upozorňují na zajímavé události zobrazením vyskakovací zprávy v pravém horním rohu obrazovky. Program SuperNova vás bude na tyto zprávy upozorňovat. Stiskem kláves WINDOWS + SHIFT + V můžete přecházet po posledních zprávách.

Aplikace

Součástí systému Windows 8 je sada nových aplikací ve stylu Windows 8, jež lze spustit z úvodní obrazovky. Mezi tyto aplikace patří aplikace Pošta, Kalendář, Store, SkyDrive atd. Aplikace stylu Windows 8 mají robustní ovládací prvky, přizpůsobené pro snadné použití na dotykových obrazovkách, stejně tak jsou však ovladatelné i z klávesnice. Mnohé tyto aplikace vyžadují přihlášení prostřednictvím účtu Microsoft. Jde o stejné uživatelské jméno a heslo používané jako Windows Live ID nebo účet služby Outlook.com. Aplikace běží typicky na celé obrazovce, nová aplikační lišta menu je umístěna v dolní části okna aplikace a lze ji zobrazit nebo skrýt klávesami WINDOWS + Z. Více aplikací můžete získat v obchodu Windows Store.

Vývoj programu SuperNova se soustředil na to, aby byly zvětšovány, čteny a v Braillově písmu zobrazeny některé výchozí aplikace systému Windows 8 včetně aplikací Pošta, Kalendář a Internet Explorer 10. Společnost Dolphin však předpokládá, že objevíte mnohem více okamžitě použitelných aplikací. Mnohé nové aplikace ve stylu Windows 8 se jeví programu SuperNova jako obyčejná webová stránka, jsou tedy čteny a braillsky zobrazovány nadpisy, seznamy, tabulky, odkazy, ovládací prvky a další objekty. Dolphin kurzorem lze prohlížet obrazovku, Rychlými navigačními klávesami přecházet po položkách. Stejně jako v případě tradičních aplikací plochy systému Windows závisí přístupnost i těchto aplikací na autorech, zda používají standardní ovládací prvky rozpoznatelné asistenčními technologiemi (například programem SuperNova). Společnost Dolphin by se ráda dověděla o aplikacích, které máte rádi a používáte, tedy neváhejte a určitě nám dejte zpětnou vazbu prostřednictvím tohoto kontaktního formuláře.

Plnohodnotné aplikace pracovní plochy, známé ze systému Windows 7, mezi něž patří aplikace sady Microsoft Office, Skype, Adobe Reader a mnohé další, jsou programem SuperNova stále zvětšovány, čteny a zobrazovány v Braillově písmu i v systému Windows 8. Aplikace pracovní plochy mohou nainstalovat své zástupce na úvodní obrazovku. Velikost aplikací pracovní plochy lze měnit jako dříve. Aplikace pracovní plochy lze do systému Windows 8 instalovat z disků CD/DVD, USB flash disků nebo stažením z webových stránek. Více informací o tom, které aplikace pracovní plochy jsou podporovány programem SuperNova, naleznete na webové stránce Seznam podporovaných aplikací.

Internet Explorer 10

Systém Windows se dodává se dvěmi edicemi aplikace Internet Explorer 10, přičemž zvětšení, odečítání i braillský výstup programu SuperNova pracují v obou edicích.

Nová aplikace Internet Explorer pro Windows 8, spouštěná z úvodní obrazovky, je rychlá a nepřeplácaná. Tato aplikace Internet Explorer 10 neobsahuje lištu menu ani podporu pro doplňky a její adresní řádek se nachází v dolní části obrazovky. Aplikace Internet Explorer 10 pro pracovní plochu bude povědomá uživatelům starších verzí aplikace Internet Explorer a stále plně podporuje doplňky prohlížeče. Aplikaci Internet Explorer 10 pro pracovní plochu lze ručně spustit vytvořením zástupce na pracovní ploše nebo stiskem kláves WINDOWS + R (dialog Spustit), zadáním „iexplore“ a stiskem klávesy ENTER.

Podívejte se, co je nového v aplikaci Internet Explorer 10.

Omezení

Abychom mohli nabídnout podporu systému Windows 8 co nejdříve, SuperNova 13.50 nepodporuje funkce Věrné vyhlazení a Řádkové prohlížení. Uživatelům, pro které jsou tyto funkce důležité, doporučujeme alespoň v nejbližší době setrvat u systému Windows 7. Ještě na rok 2013 plánujeme další aktualizaci programu SuperNova, která by měla tyto funkce zprovoznit i v systému Windows 8.

Microsoft Office 2013

SuperNova 13.50 přináší počáteční podporu aplikací Word, Outlook a Excel sady Microsoft Office 2013. Společnost Dolphin plánuje další aktualizace, jež tuto podporu zlepší. Prozatím doporučujeme, abyste setrvali u sady Office 2010.

64-bitová přihlašovací obrazovka a zabezpečená plocha

SuperNova nyní dokáže odečítat přihlašovací obrazovku a zabezpečenou pracovní plochu 64-bitových edic systémů Windows 7 a Windows 8 prostřednictvím rozhraní SAPI.

Za účelem snazšího spuštění programu SuperNova a získání nápovědy budou nyní při instalaci programu SuperNova 13.50 přidáni dva zástupci na pracovní plochu.

Demoverzi programu SuperNova lze stáhnout v sekci Ke stažení. Tato verze není prozatím poskytována prostřednictvím funkce Aktualizace z internetu, neboť je primárně určena uživatelům systému Windows 8 nebo webového prohlížeče Internet Explorer 10.

Úplný seznam změn, na jaký jste od nás zvyklí, přineseme zanedlouho v dalším článku.

Zpět