Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 10. 6. 2021)

Tato verze, vydaná 1. června, se soustřeďuje na čtení textu, nechybí ale ani množství obecných vylepšení…

(Po 17. 5. 2021)

Společnost Adaptech s potěšením oznamuje, že je na světě další aktualizace softwaru telefonů Kapsys…

(St 5. 5. 2021)
Představíme vám a otestujeme několik nejpoužívanějších aplikací pro platformu iOS a jejich alternativy.
 

Sociálně

Pojďte s námi do Klubovny – přichází Clubhouse pro Android

3. 5. 2021 | Tomáš Hromádka

V dnešní novince si představíme aplikaci Klubovna, první, neoficiální, ale plně funkční aplikaci pro novou sociální síť Clubhouse. Že jste o této síti ještě neslyšeli? Jedná se o relativně novou sociální síť, která může být pro spoustu nevidomých a těžce zrakově postižených lákavá. Tato síť totiž funguje pouze na bázi hlasové komunikace. Žádná videa, obrázky ani psaní, jen hlas.

Jak to funguje

V aplikaci si uživatelé vytváří virtuální tematické audio „chatovací“ místnosti, do kterých se účastníci připojují a povídají si. Vy se můžete buď do hovoru zapojit, nebo klidně jen poslouchat. Jakmile všichni účastníci hovor ukončí, místnost již není k dispozici.

Síť Clubhouse funguje na základě pozvánky od jiného člena „klubu“, nelze se tak do ní přihlásit jen tak. Lidí, kteří ji používají, ale stále přibývá, proto nebude problém pozvánku získat.

Tato síť byla donedávna přístupná pouze majitelům iPhonů a iPadů, ale to se nyní mění, protože přichází i verze pro operační systém Android, a to dokonce od českého vývojáře SoundControl s­.r.o.

Popis aplikace

Aplikace má velmi přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní a na rozdíl od originálu je v češtině.

V horní části hlavní obrazovky se nachází lišta s tlačítky „Hledat“, „Pozvánky“, „Nadcházející události“, „Upozornění“ a „Uživatelský profil“. Pod těmito tlačítky se pak nachází seznam místností, které jsou v danou chvíli aktivní. Poklepáním na danou místnost do ní vstoupíte a můžete poslouchat, co se v ní právě děje. Aby se vám zobrazovaly relevantní místnosti, je nejprve třeba najít přátele, jejichž aktivitu budete chtít sledovat. Čím více přátel máte, tím lepší výsledky vám bude aplikace zobrazovat. Kromě lidí lze hledat i tzv. kluby. To jsou místnosti, které uživatelé pravidelně vytvářejí se stejným názvem. Přátele a kluby vyhledáte po stisku tlačítka „Hledat“.
Dalším tlačítkem na hlavní obrazovce aplikace je tlačítko „Pozvánky“. Jestliže jste již členem sítě Clubhouse, můžete na tomto místě pozvat další lidi do „klubu“.
Klepnutím na tlačítko „Nadcházející události“ uvidíte místnosti, které se chystají založit vaši přátelé nebo souvisejí s tématy, kterým se věnujete.
Klepnutím na tlačítko „Upozornění“ uvidíte oznámení o tom, kdo vás za poslední dobu začal sledovat, a další upozornění aplikace.
Na obrazovce „Uživatelský profil“ se nachází seznam vašich sledovaných a sledujících přátel, vidíte zde aktivitu vašich přátel a k dispozici je zde také pole pro napsání krátké informace o sobě, kterou uvidí ostatní uživatelé.
Na této obrazovce můžete rovněž aplikaci aktualizovat, sdílet ji klepnutím na tlačítko „Sdílet aplikaci“ nebo se podívat na další projekty vývojáře SoundControl s.r.o.

Ve spodní části úvodní obrazovky jsou tlačítka „Vytvořit místnost“ a „Aktivita přátel“.
Po klepnutí na tlačítko „Vytvořit místnost“ se zobrazí vyskakovací okno pro vytváření místností. Existují tři typy místností – otevřená, do které může kdykoliv kdokoliv vstoupit, veřejná, do které mohou vstupovat pouze vaši přátelé, a soukromá, do které musíte vy osobně někoho pozvat.
Po klepnutí na tlačítko „Aktivita přátel“ můžete zjistit, kdo z vašich přátel je právě aktivní. Pokud je připojen do nějaké místnosti, můžete se k němu rovnou připojit nebo ho pozvat do vaší soukromé místnosti.

Jak to vypadá v místnosti

Každá místnost je rozdělena na tři části, a to na moderátory, řečníky a publikum. Když se připojíte do některé z místností, budete v publiku. Zde se nacházejí posluchači. Pokud byste se chtěli připojit k hovoru, musíte tzv. zvednout ruku, což učiníte klepnutím na tlačítko „Přihlásit se“. Tím dáte moderátorovi znamení, že máte zájem o vstup do hovoru. Když vás moderátor vyzve, klepnutím na tlačítko „Připojit se“ se přesunete tzv. na pódium mezi řečníky a můžete hovořit.
Během hovoru můžete vypnout nebo zapnout mikrofon, ztlumit reproduktor, pozvat dalšího uživatele do místnosti nebo místnost opustit.
Pokud jste moderátorem místnosti vy, můžete zvát ostatní lidi na pódium nebo je udělat moderátory. Tyto možnosti se zobrazí po poklepání a podržení prstu na jméně daného uživatele.

Kde aplikaci stáhnout

Aplikaci Klubovna si můžete stáhnout v obchodě Play.

Pokud vlastníte telefon bez služeb Google, stahujte zde.

Shrnutí

Aplikace Klubovna je sice neoficiální, ale i tak velmi dobře použitelná. Na rozdíl od originální aplikace v systému iOS je tato v češtině. Velkou výhodou je také to, že na ní vývojář neustále pracuje a přidává nové funkce a vylepšení. Pochvalu zaslouží také za dobrou přístupnost pro uživatele odečítačů obrazovky a perfektní technickou podporu, kterou získáte po přihlášení se do facebookové skupiny aplikace Klubovna. Přímý odkaz na tuto skupinu naleznete rovněž po klepnutí na tlačítko „Nastavení“ ve vašem profilu.

Zpět