Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 14. 10. 2021)

Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…

(St 13. 10. 2021)

V tomto historickém okénku se zaměříme na terminologii, která už po dobu takřka čtvrt století provází…

(Út 5. 10. 2021)

V dnešní novince si blíže představíme pojem „SMA“, s kterým se můžete mimo jiné setkat při objednávce…

 

Sociálně

SuperNova a ScreenReader 19.01

28. 1. 2020 | Tomáš Hromádka

Přesně před týdnem byla vydána nová verze zvětšovacích a odečítacích programů SuperNova a Dolphin ScreenReader, ačkoli oficiální oznámení bylo vydáno teprve včera.

Tato verze se zaměřuje především na zlepšení zážitku ze čtení textů jak slabozrakými, tak nevidomými uživateli. Supernova nyní nově podporuje tučné fonty a vylepšení obrazu pro lepší kontrast a čitelnost


Novinka: Tučné fonty – zlepšení čitelnosti textu

Zlepšete čitelnost křišťálově čistého zvětšeného textu SuperNovy ve Windows a vašich oblíbených aplikacích s novými tučnými fonty SuperNovy 19.

Zvětšený věrně vyhlazený text ve vašich aplikacích Office – nyní tučně! Zapněte si „tučný věrně vyhlazený text“ a nechte tak text ve vašich aplikacích Office vyniknout! Zvětšete si text ve Wordu, Excelu, Powerpointu a dalších aplikacích přesně tak, jak to vašim očím vyhovuje. Text zůstane vždy skvěle plynulý a s novými tučnými fonty se zlepší i jeho čitelnost.

Tučný věrně vyhlazený text je ve výchozím stavu vypnutý. Pro jeho zapnutí použijte klávesovou zkratku PRAVÝ SHIFT + NUM. 8 nebo Ovládací panel > Vizuální > Pokročilé vizuální volby > Vylepšení písma.

Věrně vyhlazený text v aplikacích Office – nyní tučně! Tučný věrně vyhlazený text zlepšuje čitelnost textu ve vašich aplikacích office. Na obrázku je srovnání zapnuté a vypnuté funkce Tučný věrně vyhlazený text.

Zvětšený text na webových stránkách a v dalších aplikacích – nyní tučně!

Maximalizujte čitelnost zvětšeného textu a grafiky ve Windows 10, Firefoxu, Chromu a dalších vašich aplikacích s tučnými fonty. Zvolte si slabě, středně či silně tučné písmo a zvětšený text i grafika budou živější a zřetelnější. Toto je ideální pro aplikace a webové stránky používající světlá písma s malými písmeny.

Tučný standardní text je ve výchozím nastavení zapnutý. Zvolte si slabě, středně či silně tučné písmo v ovládacím panelu SuperNovy, v menu > Vizuální > Pokročilé vizuální volby > Vylepšení písma.

Tučný text v dalších aplikacích. Tučný standardní text pro maximální čitelnost. Na obrázku je srovnání vypnuté a zapnuté funkce tučného standardního textu na zkušební webové stránce.

Novinka: Ostřejší obraz a lepší kontrast

Vylepšete ostrost obrázků pro jejich lepší viditelnost a zřetelnost detailů s novou funkcí zaostření. Okraje obrázků a textu budou čistší díky grafickému zaostřovacímu filtru, který SuperNova nyní používá. Zvolte si jen tolik zaostřování, kolik potřebujete, pomocí jezdců pro nastavení kontrastu a velikosti, které naleznete v ovládacím panelu > Vizuální > Pokročilé vizuální volby > Vylepšení obrazu. Zaostřování zapnete a vypnete pomocí klávesové zkratky PRAVÝ SHIFT + PRAVÝ CONTROL + NUM. 8.

Zaostřete na obrázky. Funkce zaostřování umožní obrazu i textu vyniknout. Na obrázku je srovnání zapnuté a vypnuté funkce zaostřování.

Novinka: Kompaktní zobrazení ovládacího panelu – zvětšení volného prostoru na obrazovce

Přepněte si ovládací panel SuperNovy do nového kompaktního zobrazení a maximalizujte tak vizuální zážitek. Toto je ideální pro uživatele s menšími obrazovkami nebo kohokoliv, kdo používá vysoké úrovně zvětšení. Kompaktní zobrazení ovládacího panelu zabírá méně prostoru na obrazovce a vy tak můžete vidět více ze své zvětšené aplikace. Do kompaktního zobrazení ovládacího panelu se přepnete pomocí stisku kláves WINDOWS + ŠIPKA NAHORU nebo DOLŮ!

Zobrazte si více ze své zvětšené aplikace. Na obrázku je srovnání standardního a kompaktního ovládacího panelu.

Novinka: Plynulé čtení – zvýšení rychlosti čtení a možnost posuvu vpřed a vzad v průběhu čtení

Plynulé čtení bylo vylepšeno pro ještě větší komfort při čtení náročných webových stránek a dlouhých dokumentů. Stiskněte NUM. PLUS a SuperNova začne automaticky číst od pozice kurzoru. Zrychlete či zpomalte rychlost čtení za běhu. Nechcete nějakou pasáž poslouchat – přeskočte ji. Chcete si ji poslechnout ještě jednou – vraťte se zpět. Bezproblémově se navigujte v dlouhých textech a prohlížejte je tak efektivněji – plynulé čtení není třeba zastavovat.

Ovládací klávesy pro plynulé čtení k dispozici
Akce Ovládací klávesa Působnost
Spustit plynulé čtení num. plus všechny aplikace
Zrychlit/zpomalit čtení levý Ctrl + levý Alt + PgDn/PgUp         všechny aplikace
Následující/před­chozí řádek Šipka dolů/nahoru všechny aplikace
Následující/před­chozí věta S / Shift + S aplikace Office
Následující/před­chozí odstavec         P / Shift + P aplikace Office

Stejný komfort při navigaci platí i pro uživatele braillských řádků.


Novinka: VMWare Horizon – nyní plně podporováno v SuperNově Enterprise

Verze 19 přináší rovněž plnou podporu pro VMWare Horizon, a to ve verzi SuperNova Enterprise.


Novinka: Připojit a zobrazit – možnost připojit další obrázky pro vytvoření vícestránkového dokumentu

Určeno pro uživatele s kamerou či skenerem nebo studenty s balíčkem Connect & Learn. S použitím skeneru nebo kamery můžete nyní přidávat další obrázky a vytvářet tak vícestránkové dokumenty pomocí funkce SuperNovy Připojit a zobrazit. Toto je ideální pro uživatele, kteří potřebují skenovat a číst delší tištěné dokumenty. Funkce je rovněž vhodná pro studenty, kteří ve škole dostali vícestránkové sešity. Zvolte si pořadí dalších stránek – přidávejte či odstraňujte stránky; Můžete přidat stránky i z dříve vytvořeného souboru. 

Krom vytváření vícestránkových dokumentů jsme zlepšili i jejich navigaci. Přechá­zejte vpřed a vzad po stránkách pomocí následujících možností:

 • Klepněte na tlačítko Připojit a zobrazit
 • Pomocí klávesnice – PAGE UP nebo PAGE DOWN
 • Poklepáním – uživatelé dotykových obrazovek se mohou posouvat vpřed a vzad pomocí poklepání do pravé či levé části obrazovky
 • Pomocí myši – pro posun vpřed a vzad klikněte do pravé či levé části obrazovky

Novinka: Windows Předčítání – SuperNova nyní umí sledovat jeho fokus

Zvětšování v SuperNově nyní sleduje fokus odečítače Předčítání vestavěného ve Windows 10. Nyní je tedy možné používat např. SuperNovu Lupu s tímto odečítačem. Funkci zapnete v ovládacím panelu > Vizuální > Pokročilé vizuální volby > Sledování kurzoru. Pozn. Pro tuto funkci je vyžadována aktualizace Windows 10 z října 2018 nebo novější.

Další novinky ve verzi 19

 • Knihy a učebnice z NCBI Irsko jsou nyní přístupné pomocí funkce SuperNovy Knihy online.
 • Podpora přibližování a správy barev u hardwarových zvětšovacích lup třetích stran. Stiskněte a podržte tlačítka přiblížení ve funkci Připojit a zobrazit pro změnu zvětšení na kameře nebo použijte kolečko myši a standardní klávesové zkratky SuperNovy. Přepínejte se mezi optickým přiblížením pro vysokou kvalitu a digitálním přiblížením pro posunování obrazu bez pohybu kamery nebo čtené předlohy. Toto je užitečné pro pohled do dálky či na plochu.

Opravené problémy

 • Opraveno: Uživatelé Windows 7 používající funkci Připojit a zobrazit v SuperNově s velkým ukazatelem myši se mohli setkávat s pády při použití klávesové zkratky pro přesun ukazatele myši do zobrazení kamery.
 • Opraveno: Opraven pád při vytváření objednávek na stránkách Tesco.com.
 • Opraveno: Uživatelé používající SuperNovu Enterprise na Citrix Serveru 2016 se mohou setkávat s pády zvětšení při zobrazení zamykací obrazovky. Toto je nyní vyřešeno.
 • Opraveno: V systémové nabídce v Chromu (klávesy Alt + Mezerník) nyní SuperNova čte položky Minimalizovat, Obnovit a Zavřít dle očekávání.
 • Opraveno: Problém s nesprávným čtením a zobrazováním na braillském řádku v Poznámkovém bloku po poslední aktualizaci Windows je nyní vyřešen.
 • Opraveno: SuperNova nyní správně oznamuje datum jako čísla po dvojicích (jestliže je to nastaveno) s použitím hlasů Vocalizer Expressive, např. „prosinec 2019“.
 • Opraveno: SuperNova nyní používá Věrné vyhlazení u slov s kurzívou nebo spojenými písmeny jako “ll” nebo “ti”.
 • Opraveno: Dialogové okno záložek ve Firefoxu (Control + Shift + D) je nyní čteno dle očekávání.
 • Opraveno: SuperNova nyní již neoznamuje „Nenalezeno“ při použití navigačních kláves, které nejsou k dispozici v edici Lupa s hlasovou podporou.
 • Opraveno: Funkce Přečíst aktuální položku (NUM. 0) v nabídce Start ve Windows 10 nepracovala správně. Toto je nyní vyřešeno.
 • Opraveno: Nabídky v aplikaci Amazon Kindle for PC jsou nyní čteny dle očekávání. Pozn. Pro čtení knih je stále vyžadován interní hlas aplikace Kindle.
 • Opraveno: Několik zlepšení stability prohlížeče Chrome.  
 • Opraveno: Několik zlepšení stability prohlížeče Firefox.  
 • Opraveno: Použití funkce SuperNovy „Najít“ (F3) v Chromu mohlo způsobovat pád. Toto je nyní vyřešeno.
 • Opraveno: Zlepšena odezva při práci v zobrazení seznamu souborů v aplikaci Průzkumník ve Windows 10.

Důležitá informace pro uživatele Windows 7

 • Berte prosím na vědomí, že funkce Tučný standardní text a Tučný věrně vyhlazený text nejsou k dispozici ve Windows 7.
 • Další velká aktualizace SuperNovy, aktuálně plánovaná na první čtvrtletí roku 2021, nebude nadále podporovat operační systém Windows 7.

Demoverze programů SuperNova a ScreenReader můžete stahovat jako vždy v sekci Ke stažení.

Zpět