Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 14. 10. 2021)

Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…

(St 13. 10. 2021)

V tomto historickém okénku se zaměříme na terminologii, která už po dobu takřka čtvrt století provází…

(Út 5. 10. 2021)

V dnešní novince si blíže představíme pojem „SMA“, s kterým se můžete mimo jiné setkat při objednávce…

 

Sociálně

Moovit – v MHD se již neztratíte

18. 10. 2019 | Tomáš Hromádka

V dnešní novince bychom vám rádi představili šikovnou aplikaci, která je užitečným pomocníkem při cestování hromadnou dopravou. Aplikace se jmenuje Moovit a je k dispozici pro telefony s operačními systémy Android a iOS. My jsme ji testovali na telefonu Kapsys SmartVision 2 s Androidem verze 6.0, ve kterém pracuje naprosto bezproblémově.

O čem to je?

Aplikace Moovit slouží k vyhledání a naplánování té nejlepší trasy z bodu A do bodu B za použití MHD. Nejedná se ale o klasický jízdní řád, je to spíše něco mezi navigací a itinerářem.

Jednou z výhod této aplikace je fakt, že během cesty naprosto přesně zobrazuje, blízko jaké zastávky se aktuálně nacházíte a v kolik hodin budete na zastávce následující. Když se např. autobus zastaví v zácpě, aplikace čas automaticky přepočítá.

Tou největší výhodou pro nevidomé je pak funkce upozornění, která vám oznámí, že se blížíte k cíli. Dvě zastávky před koncem telefon zavibruje, zazvoní a hlasový odečítač ohlásí, že za dvě zastávky máte vystupovat. Na výstupní zastávce pak opět zavibruje, zazvoní a oznámí, že jste v cíli.

Prostředí a použití

Prostředí aplikace je velmi přehledné, nenacházejí se zde žádná nepopsaná tlačítka a vše je v českém jazyce.

Na první obrazovce vidíte vaši aktuální polohu, např. Praha. Klepnutím na ni je možné zvolit jiné město či zemi. V ČR jsou aktuálně podporována města Praha, Karlovy Vary, Ostrava a region Brno / Jižní Morava, na Slovensku je to Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Prešov, Prievidza a Trenčín.

Pod informací o poloze se nachází tlačítko pro hledání adresy či zastávky s popiskem „Kam chcete jet“. Dále je zde možnost propojit se s aplikací Uber, jestliže ji máte nainstalovanou, a nachází se zde také tlačítka pro uložení adresy domů a do práce pro jednodušší vyhledání trasy.

Pro zahájení práce s aplikací stačí klepnout na tlačítko „Hledat“ a napsat konkrétní zastávku, např. „Nárožní“, „metro Luka“, či zadat přímou adresu, např. „Smetáčkova 2“, a aplikace automaticky zobrazí navrhovaná místa. Po zvolení požadovaného cílového bodu můžete změnit i bod startovní, který je primárně nastaven na vaši aktuální polohu.

Poté lze zvolit, zda chcete jet hned, nebo zda chcete nastavit pozdější čas odjezdu či příjezdu. Jakmile tyto údaje nastavíte, stačí klepnout na tlačítko „Vyhledat spojení“.

V tuto chvíli se nacházíte v okně plánu trasy, ve kterém se zobrazuje několik návrhů. Vy si vyberete jednu z navrhovaných cest a klepnutím na tlačítko „Začít s živými instrukcemi“ navigaci spustíte.

Pak už jen stačí nasednout do dopravního prostředku a sledovat cestu. V okně s plánem trasy přesně vidíte, kterou zastávkou aktuálně projíždíte, a zobrazuje se také seznam dalších zastávek i s předpokládanými časy příjezdu. Vše se mění v závislosti na průběhu jízdy.

Stručné informace o tom, kolik zastávek vám ještě zbývá, je možné sledovat i na zamykací obrazovce telefonu. Dvě zastávky před cílem a poté přímo v cíli vás aplikace upozorní, že máte vystupovat.

Kde to stáhnout

Moovit pro Android i iOS si můžete stáhnout v příslušných obchodech s aplikacemi.

Shrnutí

Aplikace Moovit je perfektní pomocník nejen pro zrakově postižené, kteří se pohybují po městě hromadnou dopravou. Funguje v mnoha zemích světa a věříme, že se bude nadále rozšiřovat i pokrytí České republiky.

Zpět