Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 14. 10. 2021)

Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…

(St 13. 10. 2021)

V tomto historickém okénku se zaměříme na terminologii, která už po dobu takřka čtvrt století provází…

(Út 5. 10. 2021)

V dnešní novince si blíže představíme pojem „SMA“, s kterým se můžete mimo jiné setkat při objednávce…

 

Sociálně

Dolphin produkty ve verzi 10.01

2. 12. 2008 | Petr Řehák

Ačkoli verze 10.01 byla oficiálně vydána již koncem října, až nyní jsme se dočkali českého překladu této přelomové verze. Věříme však, že i přesto tato verze vzbudí zájem příznivců softwaru společnosti Dolphin, protože novinek je nyní opravdu mnoho.

Průvodce nastavením

Tento nový průvodce je šikovným pomocníkem nejen pro začátečníky. Průvodce nastavením vám poskytne základní informace o funkcích vašeho Dolphin softwaru a umožní vám tak rozhodnout, zda tyto funkce potřebujete či nikoli. Bojíte se cokoli nastavovat? Máte strach, že tím můžete něco pokazit? Nyní nemusíte mít obavy! Průvodce nastavením se vás dotáže na několik jasných otázek a podá vám další informace k tomu, abyste mohli jednoduše nastavit váš zvětšovací systém, hlasový a braillský výstup nebo obecná nastavení programu, to vše v jediném průvodci! Tímto způsobem můžete například provést následující úpravy nastavení:

 • Nastavit úroveň zvětšení a barevné schéma pro lepší čitelnost informací na obrazovce.
 • Definovat zvýraznění různých typů kurzorů včetně ukazatele myši, textového kurzoru nebo řádku, pro lepší orientaci a snadné určení polohy kurzoru na obrazovce.
 • Nastavit hlas, tempo, hlasitost a další parametry hlasového výstupu pro příjemný poslech.
 • Určit množství informací čtených hlasovým výstupem nebo zobrazených na braillském displeji.
 • Nastavit způsob spouštění programu, změnit vzhled ovládacího panelu nebo zvolit používaný typ klávesnice a rozložení ovládacích kláves.
Po instalaci programu bude Průvodce nastavením spuštěn automaticky, poté jej však můžete kdykoli spustit ručně z nabídky Nápověda v ovládacím panelu programu.

Program pro zlepšování kvality produktu

Uživatelé Dolphin softwaru se nyní mohou přihlásit k programu pro zlepšování kvality produktu. Sběrem anonymních dat tak napomohou ke zlepšení funkčnosti produktu.

Buďte vždy v obraze

Nyní se můžete rovněž přihlásit k odběru novinek ze světa Dolphin softwaru, ať už jde o bezplatné aktualizace, výhodné upgrady nebo informace o nových či aktualizovaných detekčních souborech nebo skriptech. Přihlášení můžete provést již v Průvodci nastavením. Přihlášení k programu pro zlepšování kvality produktu nebo k odběru novinek můžete kdykoli změnit výběrem položky Zákaznická podpora z nabídky Nápověda v ovládacím panelu.

Podpora webového prohlížeče Firefox 3

Dolphin produkty ve verzi 10 nyní podporují prohlížeč Mozilla Firefox verze 3 nebo novější, který je ke stažení zcela zdarma a jeho popularita neustále roste. Tato podpora je k dispozici jako přidaná funkčnost ke kompletně přepracované podpoře prohlížeče Internet Explorer z verze 9.01.

Vaše oblíbené hlasy již během instalace

Nyní můžete použít vysoce kvalitní hlasy Realspeak dodané na instalačním CD v průběhu ozvučené instalace produktů LunarPlus, Hal a Supernova. V české verzi se jedná o hlas Realspeak Zuzana. Je-li již na počítači před instalaci takový syntetizér nainstalován, může být rovněž použit.

Výběr textu kdekoli ve virtuálním kurzoru (Hal a Supernova)

Nyní můžete označit libovolný text v režimu virtuálního kurzoru v systému Windows nebo jiných aplikacích, následně zkopírovat do schránky a použít v jiných aplikacích, například v textovém editoru. Ať surfujete po Internetu, objevíte nepřehledný dialog v aplikaci nebo jen prostě potřebujete použít libovolnou část textu na obrazovce, jednoduše použijte standardní klávesy pro výběr textu v režimu virtuálního kurzoru a následně text zkopírujte do schránky obvyklým způsobem.

Nastavení specifická pro určité webové stránky pro Internet Explorer

Nyní můžete zlepšit výkon a použitelnost produktů Dolphin na webových stránkách, v doménách, Intranetu nebo webových aplikací použitím nastavení specifických pro danou adresu. Začněte vytvořením a pojmenováním sady nastavení pro zadanou adresu, popřípadě lze použít i zástupné znaky v adrese. Pak již můžete měnit nastavení jako rozvinout akronymy, rozvinout zkratky, hlásit popisek objektu z tooltipu, hlásit titulek objektu, sloučit odkazy s okolním textem, zakázat aktualizaci stránky, potlačení formulářového režimu, potlačení automatického virtuálního kurzoru, hlásit tabulky s okraji, hlásit tabulky s nadpisy atd. Vytvořte si vlastní detekční soubor nebo vlastní pravidla popisování objektů pro každý objekt okna na webové stránce.

Nový stručný přehled klávesových zkratek

Ať si produkt Dolphin verze 10 kupujete nově nebo jako upgrade, v každém případě k němu obdržíte nový stručný přehled klávesových zkratek. Tento nový přehled je vytištěn s použitím zvětšeného písma a kontrastních barev a obsahuje všechny nejnovější ovládací klávesy spolu s ekvivalentními klávesami pro uživatele přenosných počítačů. Stručný přehled si můžete rovněž stáhnout ve formátu PDF nebo v jiných alternativních formátech ze stránek společnosti Dolphin.

Rozšířená podpora programu WinAmp

Dolphin produkty verze 10 zlepšují hlasovou a braillskou podporu tohoto stále oblíbeného mediálního přehrávače, konkrétně se jedná o podporu grafického ekvalizéru. WinAmp lze zdarma stáhnout ze stránek výrobce. Rovněž zde byla implementována klávesa pro přečtení stavového řádku, která v hlavním okně přečte informace o aktuální stopě (uplynulý/zbývající čas, jméno interpreta a název skladby, bitrate atd.) Ohlašován je rovněž stav režimu náhodného a opakovaného přehrávání, je-li změněn. V grafickém ekvalizéru jsou čteny úrovně každého z 10 frekvenčních pásem, a to automaticky při změně nebo po stisku klávesy. Podpora WinAmpu je rovněž závislá na nastavené úrovni výřečnosti: čím vyšší je výřečnost, tím více informací dostanete.

Plynulé čtení i při vypnutém hlasovém výstupu

Pro mnoho uživatelů je plynulé čtení ideální funkcí pro čtení delších dokumentů. V předchozích verzích programu Supernova, Hal a LunarPlus musel však uživatel zapínat hlasový výstup jen kvůli tomu, že chtěl spustit plynulé čtení. Nyní může uživatel spustit plynulé čtení, i když má jinak vypnutý hlasový výstup.

Nastavení spouštění Dolphin softwaru

Nyní můžete pohodlně změnit automatické spouštění produktu Dolphin pomocí volby "Spustit při přihlášení" vyvolané z nabídky Konfigurace|Různé v ovládacím panelu programu.

Provoz na vícejádrových procesorech

Produkty Dolphin nyní umí využívat vícejádrové procesory. Může se tedy stát, že zatímco jedno jádro zajišťuje probíhající hlasový výstup, další jádru může připravovat další text na výstup a další jádro může mezitím vytvářet off-screen model. Verze 10 podporuje 8 jader. Protože v dnešní době jsou dvoujádrové a čtyřjádrové procesory stále žádanější, můžete pozorovat znatelný nárůst výkonu oproti jednojádrovým procesorům. Hlavní součásti Dolphin softwaru, které podporují práci s více jádry, jsou off-screen model, objektový model dokumentu, zvětšovací engine, detektor pro Java aplikace, řečový syntetizér a skriptovací engine.

Podpora skriptování

Součástí verze 10 je nový modul pro skriptování, obsažena je i dokumentace pro psaní skriptů. Ať pomýšlíte na psaní skriptů pro Dolphin software nebo jen chcete těžit ze stále rostoucí množiny již hotových skriptů, určitě navštivte Zónu skriptování společnosti Dolphin a objevujte stále nové skripty, nebo je stahujte automaticky pomocí funkce automatických aktualizací. Rozhodnete-li se psát skripty, máte nyní k dispozici také editor skriptů přímo od společnosti Dolphin. Tento editor disponuje funkcemi, které byste od něj očekávali, jako je zvýrazňování syntaxe, seznam funkcí a konstant, automatické dokončování nebo kontextová nápověda. Pomocí editoru můžete své skripty rovněž zašifrovat pro zajištění ochrany vašeho duševního vlastnictví, skripty lze rovněž zamknout pro použití jen produkty vybraných sériových čísel. V editoru můžete skripty rovněž ladit s pomocí ladicího okna.

Digitálně podepsané demoverze

Demonstrační verze produktů Dolphin jsou nyní digitálně podepsány prostřednictvím VeriSign, což nyní zajistí odhalení nedovolené manipulace a hlavně slouží pro kontrolu spolehlivého přenosu po Internetu.

Intuitivnější klávesové zkratky pro spouštění produktů

Demonstrační verze produktů Dolphin nyní používá stejné klávesové zkratky pro spouštění jako plná verze produktu, takže pro Supernovu je to Ctrl+Shift+S, pro Hal Ctrl+Shift+H, pro Lunar Ctrl+Shift+L a pro LunarPlus Ctrl+Shift+P. Pokud však instalujete demonstrační verzi na počítač s předchozí verzí Dolphin produktu, zůstává klávesová zkratka Ctrl+Shift+D.

Vylepšené rychlé navigační klávesy

Uživatelé našich produktů si přáli, aby byly rychlé navigační klávesy ještě jednodušší, a tak jsme jim vyhověli. Nyní můžete tak například skočit na další nadpis na webové stránce stiskem klávesy H, na předchozí nadpis stiskem kláves Shift+H. Nyní nabízíme 14 rychlých navigačních kláves: B - tlačítko, C - zaškrtávací políčko, D - odlišný prvek, E - editační oblast, G - grafika, H - nadpis, L - odkaz, N - osamocený blok textu, P - odstavec, R - přepínač, S - rozbalovací seznam, T - tabulka, U - nenavštívený odkaz, V - navštívený odkaz. Je-li právě zapnut interaktivní režim (například kvůli zadávání textu), stále můžete používat tyto navigační klávesy, jen k nim přistiskněte klávesu Capslock (například Capslock+B, Capslock+H atd.)

Další drobná vylepšení a opravy

Dolphin produkty verze 10 v sobě zahrnují také následující drobná vylepšení funkčnosti a opravy chyb:

 • Dolphin produkty nyní lze provozovat i bez součásti SAM (Správce Audiohaptických Modulů). Samozřejmým omezením takové práce je však nemožnost využívat hlasový či braillský výstup.
 • Zlepšeno vyhledávání předchozího prvku na stránce (předchozí tlačítko, předchozí nadpis atd.)
 • Možnost použití klávesy F1 jako ovládací klávesy.
 • Nové skripty jsou vytvářeny ze šablonového souboru empty_script.lua.
 • Přidáno dalších 40 dynamických akcí.
 • Přidán test, je-li Dolphin produkt používán v 64-bitovém operačním systému. Pokud ano, uživatel bude informován o tom, že 64-bitové systémy nejsou podporovány.
 • Oprava chyby pádu programu týkající se popisu grafu v aplikaci Microsoft Excel.
 • Oprava pádu programu při opětovném načtení skriptu.
 • Oprava chybného přemisťování kurzoru na určitý znak pomocí dotykových tlačítek braillského řádku v editačních oblastech aplikace Internet Explorer.
 • Změněno rozložení ovládacích kláves z "emulace verze 4" na "emulace verze 9", původní rozložení kláves je však stále dostupné na vyžádání.
 • Oprava pádu programu při detekci nadpisu na prázdné výchozí stránce About:blank.
 • Oprava problému s možným vypnutím hlasového či braillského výstupu při přechodu z úsporného režimu.
 • Oprava problému, kdy se program nepřepnul do režimu virtuálního kurzoru v Internet Exploreru na stránkách, které vytvářely dialogová okna.
 • V aplikaci Microsoft Word vyřešen problém, kdy nebylo možné správně přečíst nadpis, pokud jste sloučili buňky v tabulce.
 • Opraven problém s řádkovým prohlížením a černou obrazovkou na některých grafických kartách NVidia v systému Windows XP.
 • Oprava chyby pádu Supernovy při čtení emailu ve formátu HTML v aplikaci Microsoft Outlook 2007.

Demonstrační verzi si můžete stáhnout jako obvykle v sekci Ke stažení na našich webových stránkách. V aktuální verzi není ještě přítomna přeložená nápověda k programu, zanedlouho však budou k dispozici lokalizační balíčky, které chybějící nápovědu doplní.

Zpět