Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(2. 11. 2021)
Společnost Apple právě uvolnila novou verzi svých operačních systémů iOS a iPadOS, tedy systémů, které…
(14. 10. 2021)
Stále se zlepšujeme i na základě vašich podnětů! V našem konfigurátoru počítačových pomůcek naleznete…
(18. 9. 2021)
V oblíbeném online konfigurátoru od pátečního dne naleznete i nejnovější modely iPhone 13. Naopak nejstarší…
 

Sociálně

Srovnání oblíbených aplikací pro iOS

5. 5. 2021 | Tomáš Hromádka | Témata: Software Apple

Představíme vám a otestujeme několik nejpoužívanějších aplikací pro platformu iOS a jejich alternativy.

Srovnání aplikací pro orientaci na platformě iOS

V tomto srovnání se detailněji podíváme na nabídku orientačních a navigačních aplikací v systému iOS a na jejich možnosti. Orientační aplikace můžeme rozdělit do dvou kategorií – na aplikace pro pomoc s pěší navigací a orientací v prostoru a na aplikace pro pomoc s navigací ve veřejné dopravě.

Lazarillo

Lazarillo je specializovaná navigační a orientační aplikace pro zrakově postižené, která je poskytována zdarma. Pro ukládání a synchronizaci vašich oblíbených bodů je vyžadována registrace.

Prostředí a použití

Jakmile aplikaci Lazarillo spustíte, bude vám automaticky ohlašovat místa ve vašem okolí, jako jsou adresy, názvy ulic, křižovatky, obchody atd., aniž byste museli zadávat cíl své cesty. Aplikace ohlašuje buď všechna okolní místa, nebo jen okolní místa z kategorií, které si sami zvolíte.

Stiskem určitého tlačítka je pak možné rychle získat informace o vaší aktuální poloze nebo vyhledat konkrétní adresu, firmu nebo bod zájmu ze zvolené kategorie. Po vyhledání se zobrazí možnosti pro dané místo. Samozřejmostí je zobrazení adresy a její vzdálenosti.

Přímo z aplikace je možné volat na telefonní číslo či přejít na webovou stránku, jsou-li tyto informace součástí záznamu o daném místě.

Další užitečnou funkcí je Sledování bodu (místa). Aplikace vám bude v pravidelných intervalech oznamovat jeho vzdálenost a směr.

Součástí Lazarilla je i klasická pěší navigace z bodu A do bodu B. V tomto režimu aplikace oznamuje, jakým směrem máte jít, kolik metrů zbývá do příští odbočky či kolik metrů zbývá do cíle a na jaké se nachází straně (např. „cíl bude vpravo“). Pro navigaci pro jiné typy dopravy (např. auto) umožňuje aplikace spuštění jiných externích aplikací, např. Apple Mapy, Mapy Google, Moovit nebo Uber.

Oblíbená místa si můžete uložit do speciální záložky a mít k nim tak rychlý přístup.

Zajímavou možností v nastavení je nastavení ohlašování směru dle světových stran, pomocí tzv. relativních směrů (např. vepředu a vzadu), nebo podle hodinových ručiček.

Shrnutí

Bezplatná aplikace Lazarillo je plně přístupná, obsahuje pěší hlasovou navigaci a mnoho dalších užitečných funkcí, které nevidomým usnadňují orientaci v prostoru.

Blindsquare

Blindsquare je specializovaná placená aplikace pro zrakově postižené bez možnosti vyzkoušení. Její aktuální cena v době vydání tohoto článku je 1050 Kč. Blindsquare není klasickou navigační aplikací, ale spíše aplikací informační a geolokační. Ke své práci využívá GPS data ze služeb Foursquare a OpenStreetMap. Blindsquare slouží primárně k oznamování bodů zájmu v okolí s možností navigace pomocí externích aplikací.

Prostředí a použití

Tlačítkem „Hledat“ můžete stejně jako v aplikaci Lazarillo vyhledat konkrétní adresu, firmu nebo např. oblíbené místo. Po vyhledání se zobrazí možnosti pro dané místo. Samozřejmostí je zobrazení adresy a její vzdálenosti.

Přímo z aplikace je možné volat na telefonní číslo či přejít na webovou stránku, jsou-li tyto informace součástí záznamu o daném místě.

Oproti bezplatné aplikaci Lazarillo máte možnost zobrazit informace o počasí v daném místě, zobrazit místo na mapě nebo se zde automaticky „checknout“ ve službě Foursquare, pokud jste k ní přihlášeni.

Další užitečnou funkcí je Sledování bodu (místa). Aplikace vám bude v pravidelných intervalech oznamovat jeho vzdálenost a směr.

V dostupných aplikacích pro navigaci pak můžete k vyhledaným místům naplánovat cestu zvoleným způsobem dopravy (auto / veřejná doprava / Uber). Aplikace Blindsquare nemá vlastní navigaci.

K dalším funkcím aplikace patří informativní funkce jako simulace polohy na mapě (informace o bodech zájmu v okolí zvoleného místa), informace o bodech zájmu v okolí aktuálního místa, rozhlédnutí se v aktuálním místě (na základě pozice telefonního přístroje hlásí aplikace křižovatky a jejich vzdálenost), nedávná místa, nedaleké křižovatky, počasí apod.

Blindsquare nabízí také propojení s aplikací Foursquare, po přihlášení je možné se v podporovaných bodech zájmu „checknout“ a ukázat přátelům, kde jste právě byli.

Shrnutí

Aplikace Blindsquare není klasickou navigací, ale poskytuje uživateli mnoho užitečných funkcí usnadňujících orientaci v prostoru.

Moovit

Aplikace Moovit slouží k vyhledání a naplánování té nejlepší trasy z bodu A do bodu B za použití MHD. Nejedná se ale o klasický jízdní řád, je to spíše něco mezi navigací a itinerářem. Aplikace je poskytována zdarma, ale ke svému provozu vyžaduje připojení k internetu.

Jednou z výhod této aplikace je fakt, že během cesty naprosto přesně zobrazuje, blízko které zastávky se aktuálně nacházíte a v kolik hodin budete na zastávce následující. Když se např. autobus zastaví v zácpě, aplikace čas automaticky přepočítá.

Tou největší výhodou pro nevidomé je pak funkce upozornění, která vám oznámí, že se blížíte k cíli. Dvě zastávky před koncem telefon zavibruje, zazvoní a hlasový odečítač ohlásí, že za dvě zastávky máte vystupovat. Na výstupní zastávce pak opět zavibruje, zazvoní a oznámí, že jste v cíli.

Prostředí a použití

Aplikace v tuto chvíli podporuje MHD v městech Praha, Karlovy Vary, Ostrava a region Brno / Jižní Morava, na Slovensku pak Banská Bystrica a Zvolen, Bratislava, Košice, Nitra, Poprad, Prešov, Prievidza, Ružomberok a Liptovský Mikuláš, Stará Luvodna a Trenčín. Po volbě města můžete zadat adresu či název zastávky, čas odjezdu/příjezdu a aplikace vám vyhledá spojení. Moovit je možné propojit i s aplikací Uber. Navigace je realizována pomocí itineráře nebo hlasové navigace a hlídání bodů výstupu/nástupu. Aplikace hlídá i případné zpoždění a přepočítává v reálném čase trasu a čas příjezdu.

Další funkce

Kromě funkce sledování trasy obsahuje aplikace Moovit i karty „Stanice“ a „Linky“. Na kartě Stanice se zobrazí nejbližší stanice MHD s informacemi o linkách, které na tyto stanice přijíždějí. Na kartě Linky se zobrazí všechny linky v daném městě. Po klepnutí na vybranou linku se zobrazí její stanice, po klepnutí na konkrétní stanici pak její jízdní řád.

Aplikace Moovit obsahuje i další doplňkové informace, např. informace o výlukách tramvají.

Shrnutí

Aplikace Moovit je velmi užitečná pro všechny, kdo často jezdí MHD. Díky upozorněním se tak již nemusíte obávat, že přejedete svůj cíl. Její další výhodou je i fakt, že se jedná o aplikaci mezinárodní. Lze ji tak využít v mnoha zemích a městech.

CG Transit

CG Transit je aplikace pro vyhledávání jízdních řádů, která ke svým základním funkcím nevyžaduje připojení k internetu. Aplikace je placená s možností vyzkoušení. K dispozici je několik typů licence. Licence obsahující všechny jízdní řády pro Českou republiku stojí 99 Kč na jeden rok, licence obsahující jízdní řády České republiky, Slovenska a evropských vlaků stojí 149 Kč a např. pouze Pražská integrovaná doprava bez vlaků stojí 49 Kč. Do aplikace se lze zaregistrovat, čímž získáte možnost přenášení aktuálně zakoupených licencí mezi zařízeními.

Tou největší výhodou pro nevidomé oproti ostatním podobným aplikacím je funkce upozornění. Podobně jako aplikace Moovit vás i CG Transit umí zvukovým signálem a vibrací upozornit na určité události.

Oproti Moovit si v nastavení aplikace CG Transit můžete zvolit, zda chcete dostávat upozornění na příjezd vašeho spoje, před výstupem, nebo na oboje. Nastavit si můžete i čas, kdy vás má aplikace upozornit, např. minutu před výstupem.

Po vyhledání spojení pak již jen stačí klepnout na daný spoj a poté na tlačítko „Přidat upozornění“. Výhodou oproti Moovit je fakt, že upozornění funguje po celé republice, respektive ve všech zakoupených jízdních řádech, a to i bez připojení k internetu. Jestliže připojení k internetu máte, může vás aplikace upozorňovat i na zpoždění spojů v reálném čase.

Shrnutí

Tato aplikace je velmi užitečná pro všechny, kdo často cestují po republice nebo mimo velká města. Díky upozorněním se tak již nemusíte obávat, že přejedete svůj cíl.

Závěrečné shrnutí

Alternativou k placené aplikaci Blindsquare s obdobnými funkcemi v nejnižší ekonomické náročnosti je aplikace Lazarillo, která je poskytována zdarma. Uživatel přijde sice o funkce spojené se službou Foursquare, možnost simulace polohy a informace o počasí, ale zato získá možnost klasické pěší hlasové navigace.

Místo placené aplikace CG Transit můžete použít aplikace Moovit, Jízdní řády Seznam.cz nebo IDOS, které jsou poskytované zdarma. K používání těchto aplikací však budete potřebovat připojení k internetu.

Srovnání skenovacích aplikací na platformě iOS

V tomto srovnání se detailně podíváme na možnosti skenovacích aplikací v systému iOS. Skenovací aplikace můžeme rozdělit do dvou kategorií – na komplexní s mnoha funkcemi a na ty, které slouží pouze ke čtení jednoduchých dokumentů.

Je důležité mít při výběru vhodné aplikace na paměti, že tyto skenovací aplikace jsou určeny ke čtení kratších textů a jejich rozhraní není vždy uzpůsobeno slabozrakým uživatelům. Nekladou si za cíl nahradit k tomu určené pomůcky. Ke čtení delších textů, knih, skript a dalších studijních materiálů vždy doporučujeme k tomu určené pomůcky, jako jsou například řady kamerových lup AuraZOOM nebo kamerových lup s hlasovým výstupem textReado.

Pro optimální rozpoznávání textu je důležité, aby se skenovaný dokument nacházel v dobrých světelných podmínkách a aby byl v ideálním případě v dobrém barevném kontrastu s podložkou, na které se nalézá, např. bílý papír na černém stole. Při snímání doporučujeme položit telefon doprostřed papíru s textem a pomalu jej zvedat nahoru nad předlohu, aby se její text zachytil co nejlépe v celém rozsahu.

Microsoft Seeing AI

Aplikace Seeing AI je komplexní aplikací, která je k dispozici zdarma. Umožňuje rychlé rozpoznávání krátkých textů offline a čtení kratších dokumentů.

Rychlé rozpoznávání textu slouží k základní orientaci v dokumentu, ale hodí se např. i při rozpoznání textu z obrazovky. Toto je velmi užitečné např. v případě, když nevidomému člověku přestane na počítači mluvit jeho hlasový výstup. Díky rychlému rozpoznávání textu na obrazovce se může zorientovat a identifikovat problém.

Funkce rozpoznání jednoduchých dokumentů slouží ke kvalitnějšímu rozpoznání kratších dokumentů. Během skenování aplikace oznamuje, jaká část textu ještě není vidět, čímž usnadňuje nevidomému uživateli správné namíření fotoaparátu. Ve chvíli, kdy je text vidět nejlépe, jej aplikace sama vyfotí a rozpozná. K tomuto rozpoznávání je již ale zapotřebí připojení k internetu.

Po textu se pak lze pohybovat pomocí gest odečítače, lze si ho také nechat přehrát pomocí vestavěné funkce. Aplikaci tak může použít i člověk, který hlasový výstup nepoužívá. K dispozici je i zvětšování a zmenšování textu, což je vhodné pro slabozraké uživatele.

Rozpoznaný text či obrázek je možné si uložit do telefonu, odeslat ho na jiné zařízení, ve zprávě, e-mailem atd. Rozpoznání textu online i běžné čtení je s přihlédnutím k tomu, že je aplikace zdarma, na velmi vysoké úrovni.

Aplikace Seeing AI disponuje i dalšími zajímavými funkcemi, jako je rozpoznání produktů na základě rozpoznání čárových kódů, rozpoznání osob na snímku, rozpoznání cizích měn, přibližné rozpoznání barev, popis scény na fotografii, detektor osvětlení atd.

Envision AI

Druhým produktem v kategorii komplexních skenovacích aplikací je Envision AI. Jedná se o placenou aplikaci s možností vyzkoušení. Její cena se liší dle typu licence. Na výběr je měsíční předplatné za 49 Kč, roční předplatné za 519 Kč, nebo doživotní licence za 2290 Kč. (Ceny jsou platné k datu vydání tohoto článku.)

Aplikace umožňuje rychlé rozpoznávání krátkých textů bez připojení k internetu, čtení krátkých dokumentů (pouze online), rozpoznávání čárových kódů, rozpoznávání produktů a osob, rozpoznávání scény – popis okolí, rozpoznávání barev a práci s brýlemi Envision Glasses.

V režimu rozpoznání krátkých textů čte Envision AI na rozdíl od Microsoft Seeing AI po menších úsecích textu, což může být v některých případech užitečné.

V režimu čtení kratších dokumentů aplikace oznamuje, zda jsou viditelné všechny okraje. Bohužel neoznamuje, kam má člověk telefonem pohnout, aby okraje viditelné byly. Ve chvíli, kdy je text vidět nejlépe, aplikace jej sama vyfotí a rozpozná, případně jej lze vyfotit ručně. K tomuto rozpoznávání je třeba připojení k internetu.

Po textu se pak lze pohybovat pomocí gest odečítače, lze si jej také nechat přečíst pomocí vestavěné funkce. Aplikaci tak může použít i člověk, který hlasový výstup nepoužívá. K dispozici je i možnost zvětšení a zmenšení textu, což je vhodné pro slabozraké uživatele.

Rozpoznaný text či obrázek si můžete uložit do telefonu nebo přeložit do cizího jazyka.

Aplikace Envision AI disponuje i dalšími zajímavými funkcemi, jako je rozpoznání produktů na základě rozpoznání čárových kódů, rozpoznání osob na snímku, přibližné rozpoznání barev, popis scény na fotografii, detektor osvětlení atd.

Jedná se o kvalitní, komplexní aplikaci s mnoha užitečnými funkcemi. Během našeho testování nicméně dopadla lépe aplikace Microsoft Seeing AI. Rozpoznaný text obsahoval méně chyb a parazitních znaků a aplikace poskytovala více informací důležitých pro správné nasnímání skenované předlohy.

Voice Dream Scanner

Jedná se o placenou aplikaci bez možnosti vyzkoušení. Aktuální cena této aplikace je 149 Kč (v době vydání článku). Aplikace Voice Dream Scanner je čistě skenovací aplikací, která neumožňuje rychlé a zběžné rozpoznávání textu. Hodí se proto především pro čtení kratších dokumentů. Ty ale zvládá skenovat velmi rychle a kvalitně, bez nutnosti připojení k internetu.

Umožňuje skenovat jednostránkové i vícestránkové dokumenty. Informace o viditelnosti textu oznamuje zvukovým signálem – čím hlasitější tón, tím lépe viditelný text. K dispozici je i funkce „Detekce hran“, která podobně jako u předchozích aplikací sleduje viditelnost okrajů zaměřovaného papíru. Jejich viditelnost není nijak hlasově oznamována, jen je práce s detekcí zvukového signálu jemnější. Ve chvíli, kdy je text vidět nejlépe, jej aplikace sama vyfotí a rozpozná, případně jej lze vyfotit ručně.

K dispozici je zobrazení obrázku i textu, automatické přehrávání bez nutnosti používat odečítač i rozpoznávání textu na uložených fotografiích. Rozpoznaný text si můžete uložit do telefonu, poslat na jiné zařízení, v SMS, e-mailem atd. Vše je v češtině a funguje offline.

KNFB Reader Enterprise

Jedná se o placenou aplikaci bez možnosti vyzkoušení. Její aktuální cena v době vydání tohoto článku je 1990 Kč. Aplikace KNFB Reader je čistě skenovací aplikací, která neumožňuje rychlé a zběžné rozpoznávání textu. Hodí se proto především pro čtení jednoduchých dokumentů.

Zajímavou funkcí této aplikace je možnost ovládání fotoaparátu pomocí tlačítek hlasitosti na boku přístroje. Tlačítkem pro snížení hlasitosti sejmete náhled obrázku a aplikace ohlásí viditelnost okrajů a rohů papíru. Když jsou viditelné všechny 4 okraje a ideálně i všechny 4 rohy, můžete tlačítkem pro zvýšení hlasitosti pořídit snímek, který vám poté aplikace přečte.

Aplikace umožňuje i vícesloupcové rozpoznávání. Po rozpoznaném textu se lze pohybovat gesty odečítače či tlačítky přímo v aplikaci. K dispozici je rovněž zobrazení na celou obrazovku, ve kterém se můžete pohybovat po zvoleném celku čtení, tj. po slovech, větách, či řádcích.

Naskenovaný soubor si pak můžete uložit do telefonu nebo na vzdálené úložiště Dropbox, OneDrive nebo Google Drive. Z těchto úložišť si můžete samozřejmě soubory také číst, podporovány jsou formáty TXT, DOC, DOCX, PDF a EPUB.

V nastavení aplikace si můžete zvolit hlas pro čtení, velikost a barvu písma, barvu pozadí, zvýraznění slov, barvu zvýrazněného textu a další možnosti.

Jedná se o kvalitní aplikaci s mnoha možnostmi nastavení zobrazení textu. Během našeho testování nicméně dopadla lépe aplikace Voice Dream Scanner, která je navíc výrazně levnější. Skenování bylo rychlejší a výsledný text obsahoval méně chyb a parazitních znaků. Aplikace KNFB Reader na druhou stranu obsahuje více komfortních funkcí a nastavení zobrazování textu pro slabozraké uživatele.